Łazienka to miejsce o podwyższonej wilgotności. Dlatego tak ważne są odpowiednie płytki jak i stosowanie dodatkowych warstw izolacyjnych pod nimi. Podpowiadamy, jakie płytki łazienkowe wybrać.

 

Wybór płytek

Jeśli zależy nam na długiej trwałości oraz komforcie korzystania z łazienki, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Poza wyglądem i ceną zwracajmy również uwagę na nasiąkliwość płytek. Szczególnie w rejonie kabiny prysznicowej płytki muszą cechować się nasiąkliwością nie większą niż 3-4%. Ważna jest również antypoślizgowość powierzchni płytki określana jako R9 do R13. W pomieszczeniach wilgotnych zaleca się stosowanie płytek najwyższej klasy antypoślizgowości (płytki oznaczone jako R11-R13)

 

Gres czy ceramika?

Na podłogi sprawdzą się zarówno płytki ceramiczne jak i gresowe, jeśli tylko zadbamy o ich odpowiednią powierzchnię. Nie zaleca się płytek wyłącznie szkliwionych, ponieważ będą one bardzo śliskie, co jest mało komfortowe. Większość płytek gresowych charakteryzuje się niską nasiąkliwością co jest pożądane w łazienkach.

 

Izolacja przeciwwilgociowa

Ważne jest także wykonanie dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej, np. folią w płynie lub masą uszczelniającą. Dotyczy to zarówno podłogi i powierzchni ścian. Zapewni nam to trwałość płytek i ograniczy ryzyko ich odpadania od ściany. W łazienkach często instaluje się ogrzewanie podłogowe, dlatego zaleca się stosowanie wyłącznie klejów elastycznych S1 lub S2, co pozwoli zrekompensować mikroodkształcenia podłoża wskutek zmian temperaturowych.

Pamiętajmy o sprawdzeniu aktualnego stanu naszej gleby. Przy wczesnym wykryciu zanieczyszczeń środowiska gruntowo – wodnego zaoszczędzimy na procesie remediacji, a przede wszystkim na naszym zdrowiu. Ile mniej więcej może kosztować nas takie badanie? Sprawdź!