Skalniak to perfekcyjne miejsce dla wielu gatunków roślin. Choć kojarzy nam się z nasłonecznionym miejscem, taką ozdobę możemy zorganizować także w nieco bardziej zacienionej części naszego ogrodu. Jakie gatunki najlepiej sprawdzą się na naszym skalniaku?

Skalniak w cieniu

Na ten rodzaj skalaniaka polecane są gatunki roślin, które potrzebują więcej wilgotności niż słońca. Przykładowymi gatunkami są: goryczka chińska, przylaszczki i miodunki. Pamiętajmy, że skoro rośliny rosną w zacienionych i bardzo wilgotnych warunkach, to ich często podlewanie nie jest konieczne. Zbyt wilgotna gleba czy stojąca woda źle wpłyną na ich wzrost.

Skalniak w słońcu

Niektóre gatunki roślin lubią ekstremalne warunki. Silne nasłonecznienie i niezbyt żyzna gleba to warunki idealne dla rojnika, skalnicy gronkowej czy rozchodnika. O przystosowaniu roślin do takich warunków świadczą ich woskowane lub owłosione liście.

Skalniak na balkonie

Marzysz o kwiecistym skalniaku, jednak nie masz własnego ogrodu? Nic straconego! Ciekawym rozwiązaniem jest skalniak w donicy, który możesz umieścić na swoim balkonie. Do tego rodzaju skalniaków polecane są różnego rodzaju trawy ozdobne, np. turzyca lub kostrzewa. W takich warunkach sprawdzą się także rojniki, opuncja i wspomniane wcześniej rozchodniki,

Nieważne jak kolorowe kwiaty posadzisz w swoich ogrodzie – skażonej gleby nie ukryjesz. Jeśli teraz zbagatelizujesz problem zanieczyszczonego gruntu skutki tej decyzji odbiją się w przyszłości na zdrowiu twojej rodziny.