Kompostownik to nie tylko ekologiczny sposób na pozbycie się wielu odpadków. To także zdrowy, naturalny nawóz dla naszych roślin. Co warto wiedzieć przed założeniem ogrodowego kompostownika?

 

Czym jest kompost?

Kompost to naturalny nawóz organiczny. Powstaje podczas tlenowego rozkładu biomasy przy pomocy, m.in. bakterii i pleśni. Dzięki temu procesowi rozłożone odpadki stają się cennym nawozem dla roślin.

Jaki kompostownik wybrać?

Ten wybór zależy wyłącznie od waszych osobistych potrzeb i zagospodarowania działki. Najczęstszym wyborem są kompostowniki otwarte zbudowane z desek, siatki lub palet. Składają się one jedynie z czterech ścian – ma to służyć wyznaczeniu i ograniczeniu miejsca przetrzymywania odpadków. Taki kompostownik należy postawić w miejscu z dostępem do ziemi, aby umożliwić przepływ bakterii i odpływ wilgoci.

Wyróżniamy także kompostowniki zamknięte. Wykonane są z drewna lub plastiku. Mają otwory wentylacyjne, a dzięki zatrzymaniu ciepła przyspieszają proces rozkładania bakterii. Jest to dobre rozwiązanie dla posiadaczy mniejszych ogrodów, ponieważ nie tylko zajmują mniej miejsca niż te otwarte to także ładniej wyglądają.

Mniej popularnym rozwiązaniem jest kompostownik trójkomorowy. Wadą wspomnianych wyżej kompostowników jest długi czas rozkładu odpadów. Nawóz tworzy się nawet do roku, a dodatkowo gotowy kompost jest na dnie i ciągle przykrywany jest kolejnymi warstwami odpadków. Trójkomorowy kompostownik pozwala na łatwe dostanie się do najniższych warstw. Istnieje także bardziej tradycyjny sposób na podział kompostu – już w domu możemy dzielić materię względem dojrzałości na trzy części. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie zajmuje więcej czasu i miejsca.

 

Co możemy wrzucać do kompostownika?

Też myśleliście, że na kompost nadaje się każdy roślinny odpad? Nic bardziej mylnego. Do kompostownika nie wolno wrzucać roślin zaatakowanych przez choroby, chwastów czy skórek od cytrusów. Nie powinny trafić tam także odpady z mięsna i ryb takie jak kości czy skóry. Jeśli chodzi o odpadki idealne do składowania w kompostowniku to są to: obierki z warzyw, zepsute owoce, skorupki orzechów i jajek, zwiędłe rośliny cięte i doniczkowe, liście, skoszona trawa, a nawet chusteczki higieniczne i popiół.

 

Jak przyspieszyć rozkład materii?

Jedną z podstawowych rzeczy jest wrzucanie w miarę możliwości małych części i regularne mieszanie kompostu w pierwszym roku od jego założenia. Rozkład odpadków możemy przyspieszyć również dorzuceniem ręcznie zebranych dżdżownic lub po prostu rozdzieleniem kompostu do trzech pojemników.

Kompost to nie tylko naturalny nawóz, ale także ekologiczny sposób na pozbycie się części odpadów. Jednak niezależnie od tego jak dobrze uda nam się użyźnić rośliny musimy pamiętać, że bez zdrowego gruntu nic nie zdziałamy. Mało mówi się o zanieczyszczeniach gruntu, a jest to realne zagrożenie dla naszego zdrowia i środowiska. Pytajmy deweloperów o przeprowadzenie badań gruntu oraz nie bójmy się   tematu remediacji. Niekoniecznie muszą to być duże koszta, a przecież zdrowie nasze i naszych bliskich jest bezcenne.