Przedpokój jest wizytówką naszego domu – to pierwsze pomieszczenie, w którym witamy gości. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie, dlatego musimy zadbać o to, by przedpokój był odpowiednio wykończony i pasował do pozostałych wnętrz. Malujemy ściany, kładziemy tapetę czy wykańczamy je cegłą?

 

Tapety

Ściany z małymi ubytkami i nierównościami możemy zamaskować tapetą. Na rynku znajdziemy szeroki wybór tapet, np. takie z włókna szklanego, które możemy później przemalować. Inną opcją są tapety flizelinowe, które występują w ciekawych fakturach: wypukłe wzory, paski czy ziarniste. Dla przedpokoju sprawdzą się te w delikatne wzory, ponieważ nie będą gryźć się z wykończeniem pozostałych wnętrz. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem wyrazistych wnętrz to oryginalną ozdobą ściany jest fototapeta. Popularność zyskują wielkie krajobrazy miasta lub przyrody.

Farba

Jest to najbardziej uniwersalna i prosta w realizacji forma wykończenia przedpokoju. Pamiętajmy, że przedpokoje są zazwyczaj ciasne i nie mają dostępu do światła dziennego, więc wybór ciemnego koloru farby może to pomieszczenie dodatkowo przytłoczyć. Warto postawić na produkty trwałe i odporne na uszkodzenia i brud. Taka z pewnością jest odporna na zarysowania farba ceramiczna bądź plamoodporna.

Drewno i lamperia

Do niedawna uważane za symbol PRL-u, dziś eleganckie i subtelne wykończenie nie jednego przedpokoju. Do łask wraca boazeria i drewniana lamperia. Drewniane deski możemy polakierować, aby zachować i podkreślić ich naturalny wygląd słojów, albo pomalować farbą, co pomoże w renowacji istniejącej już boazerii. Jeśli jednak szukamy budżetowego rozwiązania, sięgnijmy po panele drewnopodobne.

Zamontowanie drewnianej lamperii w dolnej części ścian pozwala na zabezpieczenie jej przed zabrudzeniami. Takie rozwiązanie idealnie wpasuje się w aranżacje klasycznych i rustykalnych wnętrz.

Cegła

Jest to wciąż jedno z najpopularniejszych trendów aranżacyjnych. Stylowe, ale i praktyczne – cegła nie chłonie brudu i jest trwała. Tak jak w przypadku drewna musimy zachować umiar, aby nie przytłoczyć przedpokoju. Najczęściej wybieraną cegłą jest ta w naturalnym pomarańczowym kolorze. Świetnie pasuje do białych ścian, niczym industrialne lofty. Natomiast cegła w kolorze białym rozświetli i optycznie powiększy wnętrze.

Remont przedpokoju może stać się pretekstem dla gruntownej zmiany wystroju. Gruntownie powinniśmy zmienić także nasze nastawienie wobec badania gleby. Remediacja zanieczyszczonego gruntu uchronić może nas przed niebezpiecznymi związkami, które zagrażają zdrowiu naszej rodziny. Od czego zacząć? Na pewno od sprawdzenia stanu gleby – koszty takiego badania sprawdzisz w kalkulatorze online przygotowanym przez specjalistów z REMEA.