Wiosna, to okres szybkiego wzrostu roślinności, a w szczególności chwastów. Nie musimy stosować szkodliwych dla nas i środowiska preparatów, by się ich pozbyć. Podpowiadamy, jak naturalnie uniknąć chwastów, bez użycia chemii.

 

Naturalne sposoby na uniknięcie chwastów

Dobra jakość materiału siewnego – nasiona bierzmy ze sprawdzonych źródeł. Da nam to gwarancję, że wśród interesujących nas nasion nie będzie nasion chwastów.

Stosowanie płodozmianu – mieszajmy uprawę roślin jednorocznych z wieloletnimi, uprawiajmy je na przemian, zamieniajmy sezonowo rośliny jednoroczne z wieloletnimi. I nie zapominajmy o udziale wieloletnich roślin motylkowych, takich jak koniczyna lub lucerna z trawami.

Nawożenie –  wybierajmy nawozy naturalne i organiczne. Pamiętajmy o terminach oraz prawidłowym dawkowaniu. Kompost, który dostarcza wielu ważnych składników odżywczych, może zawierać nasiona chwastów i szkodniki (pędraki). Aby chronić uprawy przed szkodnikami, warto najpierw go przesiać.

Ściółkowanie – rozkładanie wokół rabat lub grządek z warzywami warstw gazet, tektury, włókniny lub słomy. Rozłożenie warstwy izolacyjnej zablokuje chwastom dostęp do światła oraz tlenu i jednocześnie zahamuje kiełkowanie ich nasion.

Pielenie – to ważna czynność, która pomaga skutecznie pozbyć się chwastów. Może być ręczne lub mechaniczne, wybór zależy od rośliny oraz występujących wśród niej chwastów.

 

Czy chwasty są takie szkodliwe?

Chwasty to nie do końca samo zło. Niektóre z nich, np. korzeń chrzanu pospolitego, mlecz, pokrzywa, czy nasiona babki piaskowej to chwasty mające szerokie zastosowanie w lecznictwie. Poza tym chwasty chronią również wierzchnią warstwę przed wysuszeniem, a także przed erozją. Często są siedliskiem i źródłem pożywienia dla pożytecznych owadów. Chwasty służą również do sporządzania preparatów przeciw szkodnikom roślin uprawnych. Oprócz tego z pokrzywy można zrobić gnojówkę, która skutecznie zwalczy mszyce.

 

A co kryje się w glebie? Dowiemy się tego badając nasz grunt pod względem zanieczyszczeń chemicznych. Jeśli okaże się, że są w nim toksyczne substancje, to konieczne będzie przeprowadzenie remediacji. Pomyślmy o tym już teraz, by chronić zdrowie nasze i naszych bliskich. Zastanawiasz się, ile będzie kosztować badanie twojej działki? Sprawdź już teraz na kalkulatorze online przygotowanym przez specjalistów z REMEA!