Przy zakupie nieruchomości można polegać na swojej intuicji lub skorzystać z wiedzy i doświadczenia pośrednika.

Planujesz zakup mieszkania lub domu i boisz się, że cały ten proces cię przytłoczy? Masz jednak dylemat czy w tej sytuacji skorzystać z pomocy specjalisty, czy mimo wszystko podjąć się zakupu na własną rękę? Sprawdź, co powinieneś wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Każdy, kto mierzył się z zakupem nieruchomości, może przyznać, że nie jest to proste zadanie. Cały proces, od znalezienia odpowiedniej oferty po finalizację transakcji i związane z tym formalności, pochłaniają sporo czasu. Do tego bardzo przydatna jest podstawowa znajomość zagadnień prawnych związanych z rynkiem nieruchomości, co może być utrudnieniem dla osób niezwiązanych z tematem.

Zakup z pośrednikiem

Część kupujących decyduje się skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. W końcu zakup mieszkania czy domu to inwestycja na lata, a przy tym, że w grę wchodzą niemałe pieniądze. Pomoc profesjonalisty pozwala więc zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

Rolą pośrednika jest przeprowadzenie klienta przez cały proces zakupu nieruchomości. Jego wsparcie na etapie poszukiwań może być nieocenione ze względu na dobrą znajomość rynku oraz dostęp do szerokiej bazy ofert. Taka osoba na podstawie zebranych wcześniej informacji przygotuje dla ciebie propozycje odpowiadające twoim preferencjom i możliwościom finansowym. W dodatku pomoże ci w negocjacjach oraz zajmie się wszystkimi formalnościami.

Pośrednik będzie wiedział gdzie i jakich szukać informacji na temat danej nieruchomości, aby zabezpieczyć twoje interesy. Przyda się tu sprawdzenie stanu prawnego czy planu zagospodarowania przestrzennego. Rzetelny agent nieruchomości, który dobrze zna rynek, ostrzeże cię przed wątpliwymi lokalizacjami oraz mankamentami inwestycji.

Działka, która cię interesuje jest w sprzedaży już od dłuższego czasu, a mimo to wciąż jest dostępna. Może okazać się, że jest np. zanieczyszczona substancjami chemicznymi i wymaga odpowiedniego przygotowania do budowy lub ma niejasną sytuację prawną. Prawdopodobnie pośrednik działający na tym rynku już to wie albo potrafi to szybko sprawdzić.

Musisz jednak pamiętać, że pośrednikowi za jego pracę przysługuje prowizja, która jest uzależniona m.in. od wartości nieruchomości.

Zakup na własną rękę

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie przejść przez proces zakupu nieruchomości, przypuszczalnie głównym źródłem informacji będzie dla ciebie internet. Bez problemu w sieci znajdziesz wiele serwisów z ogłoszeniami, coraz popularniejszym kanałem w sprzedaży nieruchomości stają się też media społecznościowe. Dużą ich zaletą jest możliwość znalezienia atrakcyjnych nieruchomości z polecenia znajomych. Coraz chętniej do sprzedaży wykorzystują ten kanał także deweloperzy. Za sprawą tzw. ciasteczek istnieje duża szansa, że to wymarzone mieszkanie samo cię znajdzie, a nie na odwrót.

Następnie przychodzi pora, aby udać się na miejsce i porozmawiać ze sprzedawcą. Jeśli chcesz mieć pewność, że żadna z istotnych kwestii ci nie umknie, przygotuj listę pytań. Nie wiesz, o co pytać dewelopera? Skorzystaj z naszej checklisty, którą możesz pobrać na telefon albo wydrukować i zabrać ze sobą na spotkanie z deweloperem. Znajdziesz na niej najważniejsze pytanie, jakie powinieneś zadać przed zakupem mieszkania.

Pobierz checklistę.