Jeszcze niedawno projektanci wnętrz byli zatrudniani przede wszystkim przez bogate firmy oraz majętnych klientów prywatnych. Osoby mniej zamożne uważały, że podobne usługi są poza ich zasięgiem. Czasy się jednak zmieniły.

Duża i bardzo konkurencyjna cena mebli, nieskończone możliwości aranżacji, moda na nowoczesny design oraz dostępność najróżniejszych pięknych drobiazgów sprawia, że ludzie chcą ładnie mieszkać. Nie każdy ma jednak wystarczające umiejętności, żeby samemu odpowiednio zagospodarować przestrzeń. W takich chwilach przydaje się pomoc specjalisty.

Czy rzeczywiście opłaca się z niej skorzystać? Może warto jednak wypróbować swoich sił? W artykule wskażemy Ci najważniejsze wady i zalety obu rozwiązań.

Czas

Projektant podsunie gotowe rozwiązania, zaproponuje do nich dodatki, dopilnuje, żeby wszystko do siebie pasowało.

Wykańczając dom lub mieszkanie na własną rękę, musisz się uzbroić w cierpliwość. Poszukać inspiracji, wszystko dokładnie wymierzyć, znaleźć odpowiednie meble i sprzęty. To niestety trwa. W ten sposób cały proces może się znacznie przedłużyć.

Łączenie różnych stylów

Bardzo często zdarza się, że osoby, które ze sobą mieszkają mają zupełnie inną wizję swojego domu. Czasem trudno w tej sytuacji znaleźć rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Jeżeli nie masz doświadczenia w aranżacji, efekty samodzielnych prac mogą się okazać rozczarowujące.

Z pomocą przyjdzie projektant. Dzięki wyczuciu łatwiej połączy ze sobą różne style, znajdzie wspólne elementy, obmyśli zadowalający kompromis. Jesteśmy pewni, że uratowano w ten sposób już niejedno małżeństwo 😉

Surowe, proste wykończenie

Wygląd mieszkania

Efekty zależą od umiejętności obu stron. Nie musisz zatrudniać projektanta wnętrz, żeby móc się cieszyć pięknym mieszkaniem. Czasem wystarczy poszukanie inspiracji i odrobina zmysłu artystycznego.

Przy domach i mieszkaniach z mało funkcjonalnym układem pomieszczeń projektant (z racji swojego doświadczenia) prawdopodobnie lepiej poradzi sobie z zaplanowaniem przestrzeni. Na niektóre rozwiązania czasem trudno wpaść samemu.

Warto skonsultować z projektantem również bardziej odważne pomysły, jak gra kolorami, wyraziste akcenty dekoracyjne, itp. Nie musisz się wtedy martwić o rezultaty.

Poczucie kontroli

Wynajmując projektanta wnętrz, w pewien sposób oddajesz mu kontrolę nad własnym domem lub mieszkaniem. Niektórzy źle to znoszą. Wolą zrobić wszystko samodzielnie, inaczej nie czują satysfakcji z wykonanej pracy. Nie można wykluczyć również możliwości nieporozumień, sprzeczek, itp.

W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z projektantem, aby następnie już na spokojnie wziąć sprawy we własne ręce.

Pieniądze

Finanse to najczęściej decydująca kwestia. Projektant wnętrz na pewno podwyższa koszty, zwłaszcza jeżeli ma wysokie stawki. Pomaga jednak jednocześnie uniknąć wielu błędnych i często kosztownych decyzji.

Efekt końcowy może się również okazać wart dodatkowych nakładów finansowych. Pamiętaj, że na projektancie wnętrz nie warto oszczędzać. Za stawkami kryją się lata doświadczenia, specjalizacje i zrealizowane projekty. Wykończenie mieszkania lub domu z projektantem to także dodatkowa para oczu, która spojrzy na wnętrze inaczej niż domownicy.

 


 

Zatrudnić projektanta wnętrz czy samemu wykańczać dom lub mieszkanie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od układu pomieszczeń, preferowanego przez domowników stylu, ich możliwości finansowych, a także ich zdolności aranżacyjnych.

Usiądź na spokojnie, zastanów się nad swoimi możliwościami, także czasowymi, i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Pamiętaj, że dom wykańcza się na lata, musisz być zadowolony z efektów.