Po kilku miesiącach zimy nasze trawniki potrzebują intensywnej pielęgnacji, dzięki której odzyskają kondycję oraz estetyczny wygląd. Dzięki wertykulacji, gleba będzie nawilżona, dotleniona oraz przygotowana na przyjęcie niezbędnych składników odżywczych. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać wertykulację trawnika.

 

Korzyści wertykulacji

Wertykulacja polega na usunięciu z powierzchni trawnika zalegających resztek darni (filcu). Jest to warstwa obumarłych roślin, która uniemożliwia prawidłowe nawilżenie oraz dotlenienie gleby, co utrudnia wzrost nowych pędów trawy. Dodatkowo, filc często jest źródłem rozwoju grzybów i bakterii mogących uszkodzić głębsze warstwy murawy. Dzięki właściwie przeprowadzonej wertykulacji usunięte zostaną zalegające nieczystości. Efektem tego będzie bujna i gęsta trawa.

 

Kiedy wykonać wertykulację?

Wertykulację przeprowadzamy wczesną wiosną, gdy trawa już trochę podrośnie. Najlepiej wykonać ją zaraz po drugim/trzecim koszeniu na przełomie marca i kwietnia. Taki zabieg warto wykonać także późnym latem lub wczesną jesienią przed nadejściem mrozów. Zabieg wertykulacji najlepiej wykonujmy przy chłodniejszej pogodzie, gdy gleba będzie wilgotna. Susza i nadmierna wilgotność nie sprzyjają wertykulacji.

 

Potrzebny sprzęt

Na małych trawnikach zabieg możemy wykonać grabiami o ostrych zębach lub ręcznym wertykulatorem poprzez mocne, gwałtowne grabienie. Przy większych powierzchniach murawy warto zainwestować w elektryczny lub spalinowy wertykulator. Po nacięciu trawnika należy dokładnie wygrabić oraz usunąć zżółkłe źdźbła, których może być dużo. Na skutek wertykulacji, zadarnienie powierzchni może się zmniejszyć nawet o 180%. Jest to zjawisko naturalne, nie obawiajmy się, że trawnik został zniszczony.

 

Niezbędne działania po zabiegu

Co prawda, wertykulacja sprawi, że trawnik przez pewien czas będzie wyglądał źle. Jednak po tym czasie trawa mocno się zakorzeni, będzie odporniejsza na choroby. Zaraz po wertykulacji należy konieczne będzie zgrabienie trawnika oraz zebranie resztek filcu i trawy. Niestety ten materiał nie nadaje się na kompost, ponieważ istnieje ryzyko, że znajdą się w nim zarodniki grzybów. Następnie stosujemy nawożenie oraz podlewanie trawnika.