Wykładziny dywanowe chronią nas przed zimnem i hałasem. To dzięki nim w domu jest miło i przytulnie. Są różnorodne oraz funkcjonalnie, dzięki czemu można je zastosować prawie we wszystkich wnętrzach. To najbezpieczniejszy materiał podłogowy – nie jest śliski, a w razie upadku amortyzuje i łagodzi jego skutki.

 

Podłoże

Wykładziny można układać na wielu podłożach. Ważne by było ono gładkie, równe i czyste. Jeśli posadzka ma nierówności lub ubytki, należy ją wyrównać i uzupełnić. Jeśli tego nie zrobimy to w niektórych miejscach wykładzina będzie się szybciej ścierać. Jeśli chcemy układać ją na zniszczonym parkiecie, najlepiej jest go wyrównać, przykręcając płyty OSB, a miejsca ich łączeń należy zaszpachlować. Przy układaniu wykładziny bezpośrednio na lakierowanym parkiecie, pamiętajmy, by wcześniej zagruntować go specjalnym środkiem. Bez tego runo wykładziny może się odbarwić.

 

Przygotowanie wykładziny

Wykładzina dywanowa, tak jak drewno, wymaga „leżakowania” przed ułożeniem. Trzeba rozłożyć ją równo i pozostawić na 24 godziny, aby rozprostować zagięcia. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 17 stopni Celsjusza.

 

Układanie bezklejowe

Można je zastosować, gdy powierzchnia podłogi jest mniejsza niż 20 m2. Rozkładamy na niej wykładzinę w jednym kawałku. Aby pokrycie się nie przesuwało, krawędzie wykładziny wywija się na ściany i mocuje za pomocą listew przypodłogowych.

 

Mocowanie na taśmę bezklejową

Wyżej opisane układanie bezklejowe jest wygodne, ale może nie sprawdzić się w pokoju dziecięcym, ponieważ nie zapobiegnie fałdowaniu się wykładziny na środku pomieszczenia. Metody tej nie powinno się także stosować w pomieszczeniach, w których używane są meble na kółkach. W tym przypadku lepsze będzie przytwierdzenie do podłoża za pomocą taśmy dwustronnie klejącej zarówno środkowej części wykładziny, jak i jej krawędzi.

 

Mocowanie na klej

Do przymocowania pokrycia używa się specjalnego kleju wodorozcieńczalnego, przeznaczonego do wykładzin dywanowych. Najpierw arkusze wykładziny rozkładamy na podłodze z zakładem około 10 cm, wzdłuż którego będą przycinane. Przy ścianach wywijamy je na wysokość od 3 do 5 cm. Po przecięciu i usunięciu ścinków, arkusze należy odwinąć do połowy długości i zabezpieczyć przed przesuwaniem się, obciążając nieodwiniętą części wykładziny. Następnie na odsłoniętym podłożu rozprowadzamy klej. Na pokryte klejem podłoże nakładamy odwinięte połowy arkuszy, dopasowując je na styku, a następnie starannie dociskamy.

 

Wykończenie brzegów

Wykładziny pod ścianami zabezpiecza się listwami z drewna lub MDF-u. Jeśli wykładzina ma łączyć się z innym materiałem posadzkowym, na linii styku mocuje się specjalną listwę. Jeżeli  w wykładzinie konieczne jest wykonanie otworu to wycina się go nożem, a brzegi osłania się listwami. Należy pamiętać,  że wykładziny tkane wymagają precyzyjnego docinania ostrym nożem wzdłuż stalowej listwy. Nie można rozcinać pętli runa. Tnijmy zawsze między ich rzędami.

 

 

Aby naszemu zdrowiu nic nie zagrażało, warto przeprowadzić badanie środowiska gruntowo-wodnego. Remediacja zanieczyszczonego gruntu uchroni nas przed niebezpiecznymi związkami i da nam pewność, że mieszkamy w bezpiecznym miejscu.