Hydroizolacja w łazience spełnia niezwykle ważną funkcję ochronną przed przenikaniem wody przez ściany i podłogi. Chroni również przed pojawieniem się grzyba na ścianach, a w przypadku awarii, skutki zalania będą znacznie mniej odczuwalne. Podpowiadamy, jak wykonać hydroizolacje łazienki.

 

Izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa

Każda powierzchnia posiada nieszczelności, przez które może wnikać wilgoć. Łazienka jest tym pomieszczeniem, gdzie wilgoć jest największa w naszym domu. Aby woda nie wnikała w elementy architektoniczne, konieczne jest rozprowadzenie specjalnych powłok izolujących. Do łazienek wykorzystuje się izolacje przeciwwodną i przeciwwilgociową. Ich celem jest zatrzymanie wilgoci na powierzchni płytek, by została usunięta przez wentylację. Pamiętajmy przy tym, aby w łazience zawsze był sprawny system wymiany powietrza.

 

Miejsca do hydroizolacji

Wszystkie strefy mokre wymagają zabezpieczenia szczelną izolacją przeciwwilgociową. W strefach wilgotnych wystarczającą barierą jest okładzina z płytek lub farby do łazienek. Trzeba ją przede wszystkim wyprowadzić na te fragmenty ścian, które są często zachlapywane – przy wannach, umywalkach i kabinach prysznicowych.

 

Płynna folia

Jest to pakowana w wiaderka, niezawierająca cementu masa polimerowa. Po naniesieniu na podłogę tworzy szczelną i elastyczną powłokę. Można jej użyć również pod instalację ogrzewania podłogowego. Płynną folię nakładamy na suche i czyste podłoże. Jego poziom zawilgocenia możemy ustalić za pomocą kawałka folii i taśmy klejącej. Folię szczelnie przyklejamy taśmą do podłoża. Jeśli po kilku godzinach na jej spodzie pojawią się krople wody, oznacza to, że z izolowaniem łazienki trzeba jeszcze poczekać – podłoga musi wyschnąć.

 

Etapy stosowania folii

kupioną w wiaderku masę dokładnie mieszamy. Hydroizolacja powinna mieć minimum 1 mm grubości, choć niektórzy producenci zalecają dwukrotne naniesienie masy, przy czym należy zachować kilku godzinny odstęp czasu.

 uszczelniamy narożniki: używamy specjalnej taśmy z powlekanej tkaniny poliestrowej. Taśmę wklejamy w świeżą warstwę folii (z zakładką około 10 cm) i zamalowywujemy płynną folią, by nie wystawała nad powierzchnię. Jest to szczególnie ważne przy łączeniach ścian z karton-gipsu, które pękają.

po takim przygotowaniu ścian i podłogi należy odczekać 24 godziny. Po tym czasie przechodzimy do układania płytek lub innego materiału wykończeniowego. Na powłokę hydroizolacyjną używa się kleju klasy C2/S1, przeznaczonego do elastycznych podłoży o znikomej chłonności.

 

 

Dbając o zabezpieczenie naszej łazienki przed wilgocią nie zapominajmy o zabezpieczeniu również wody gruntowej. Przy wczesnym wykryciu zanieczyszczeń środowiska gruntowo – wodnego zaoszczędzimy na procesie remediacji, a przede wszystkim także na naszym zdrowiu.