Stworzenie ogrodu, bądź balkonu przyjaznego dla pszczół nie jest trudnym zadaniem. Zadbajmy o różnorodność w naszych ogródkach – siejmy kwiaty, by pomóc przetrwać pszczołom.

 

Niedocenione pszczoły

Około 35% procent jadalnych roślin oraz ¾ populacji roślin kwitnących na świecie zależy od pszczół. Blisko jeden na dziesięć gatunków dzikich pszczół jest zagrożonych wyginięciem. Do działań na rzecz ochrony pszczół włącza się coraz więcej organizacji, które podejmują działania na rzecz promocji ogrodów przyjaznych pszczołom.

 

Stwórz ogród przyjazny pszczołom

Główną przyczyną ginięcia pszczół jest niszczenie ich siedlisk. Jak można temu zapobiec?

1. Siew kwiatów polnych – w ogrodach i donicach balkonowych sadź kwiaty polne.

2. Różnorodność roślin w ogrodzie – posadź rośliny kwitnące przez cały sezon. Niektóre gatunki pszczół pojawiają się wiosną, inne latem albo są przez cały sezon, dlatego ważne jest zapewnienie im roślin kwitnących w różnych okresach. Mowa tu również o drzewach, grządkach, czy krzewach – one też dostarczają nektar oraz pyłek przez cały rok.

3. Wyłączenie kawałka ogrodu z pielęgnacji – dajmy przyrodzie naturalnie, bujnie zakwitnąć, a siedliska owadów zostaną nienaruszone.

4. Używanie tylko naturalnych nawozów – pestycydy są bardzo szkodliwe dla pszczół. W przypadku chemicznych środków ochrony roślin, wybierajmy te bezpieczne dla pszczół, przestrzegając przy tym okresów zapobiegających zatruciu. Jednak najlepszym wyborem są naturalne nawozy- kompost, obornik.

5. Zapewnienie wody – dobrym rozwiązaniem jest oczko wodne lub ustawienie płytkiego naczynia z wodą i kamieniami, po to by pszczoły się nie utopiły.

6. Hotel dla pszczół – pszczoły zrobią sobie schron w stosie drewna, wiązkach trzciny albo bambusa.

 

Tworzenie zrównoważonego ekosystemu jest bardzo ważne dla naszej ziemi. Ważnym zabiegiem jest również badanie gruntu. Dbajmy o nasze zdrowie, sprawdzając stan gleby, by dowiedzieć się, czy zanieczyszczenia w niej zawarte nie są dla nas szkodliwe.