Cebulki roślin cebulowych możemy sadzić w gruncie już pod koniec lata. Im później zaczniemy je sadzić, tym będą one miały mniej czasu, aby prawidłowo się ukorzenić przed nadejściem zimy. Podpowiadamy, jak sadzić cebulki tulipanów, hiacyntów, irysów, krokusów, przebiśniegów i innych roślin cebulowych.

 

Gdzie sadzić?

Rośliny cebulowe najlepiej rosną w miejscach zacisznych, nasłonecznionych lub lekko zacienionych (pod koronami drzew). Dobrym towarzystwem dla roślin cebulowych są byliny, które późno rozpoczynają wzrost – są to na przykład funkie lub rodgersje, a także niskie byliny płożące, przez których gąszcz rośliny cebulowe łatwo przerastają.

 

W jakiej ziemi sadzić?

Rośliny cebulowe i bulwiaste dobrze rosną w ziemi przepuszczalnej oraz bogatej w próchnicę. Podłoże powinno być luźne oraz żyzne do głębokości 30 cm. Cebule źle będą rosły w glebach podmokłych oraz nie lubią miejsc, w których gromadzi się woda. Glebę na około 3 tygodnie przed posadzeniem cebul i bulw, powinno się przekopać, usunąć chwasty i dodać kompostu (rozkładamy cienką warstwę i mieszamy z glebą) albo nawozu wieloskładnikowego. Gleby ciężkie i zwarte (gliniaste i ilaste) trzeba wymieszać z torfem, mieloną korą oraz piaskiem. Gleby lekkie i piaszczyste warto wzbogacić w próchnicę poprzez dodanie kompostu, ziemi kompostowej lub obornika. Na dwa tygodnie przed sadzeniem cebul lub bulw można też zastosować nawóz mineralny wieloskładnikowy w ilości 40 g/m². Warto zadbać o właściwy odczyn gleby, ponieważ rośliny cebulowe najlepiej rosną w podłożu o pH 6,8 – 7,2. Jeśli gleba w wybranym miejscu jest zbyt kwaśna, to należy ją zwapnować nawozem zawierającym węglan wapnia (kredą albo dolomitem). Wtedy z sadzeniem cebul lepiej poczekać do następnego sezonu.

 

Jak sadzić cebule kwiatowe?

Należy pamiętać, że powinno się sadzić cebule i bulwy na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Z kolei na glebach lekkich, piaszczystych sadzić trzeba je głębiej, a na ciężkich, gliniastych płycej. Także bardzo duże cebule umieszcza się w ziemi nieco płycej, niż wynika to z ich wielkości.Jeśli gleba jest lekka, warto na dno dołka nasypać nieco kompostu, jeśli jest ciężka i nieprzepuszczalna – piasku. Taki drenaż jest szczególnie polecany dla lilii, które nie znoszą stojącej w glebie wody – w zbyt mokrych miejscach ich korzenie zaczynają gnić.

 

Termin sadzenia

Rośliny zimujące w gruncie sadzi się wczesną jesienią – we wrześniu oraz w pierwszej połowie października. Jedynie narcyzy i szachownice lepiej sadzić wcześniej – na początku września. Cebulki i bulwy muszą być w stanie spoczynku – bez liści, jedynie z niewielkimi delikatnymi korzonkami, zdrowe – bez plam, pleśni oraz uszkodzeń mechanicznych. Im są większe, tym piękniej kwitną. Przed posadzeniem warto je zaprawić – przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym. Dotyczy to zwłaszcza cebulek wykopywanych z ogródka, ale też kupionym w sklepie.

 

Sadzenie na rabatach

Rośliny cebulowe najlepiej wyglądają w grupach po kilka bądź kilkanaście sztuk. W ich sąsiedztwie warto posadzić rośliny o ozdobnych liściach, które przysłonią żółknące po przekwitnięciu części nadziemne oraz zamaskują latem puste miejsca. Cebule i bulwy należy umieścić w dołkach lub rowkach wykopanych na właściwą głębokość. Chcąc stworzyć cebulom lepsze warunki rozwoju – trzeba umieścić je na 2-3 cm warstwie kompostu rozłożonego na dnie dołu. Żeby ochronić cebule i bulwy przed gryzoniami, możemy sadzić je w plastikowych koszyczkach (do nabycia w sklepach ogrodniczych), ułatwi to też ich wykopywanie.

 

Sadzenie na trawniku

Na trawniku najkorzystniej wyglądają niewysokie rośliny, które wiosną tworzą kolorowe plamy, a potem dość szybko zamierają (gdy zaczną zasychać ich liście, możemy po raz pierwszy skosić trawnik). Mogą to być cebulice, krokusy, przebiśniegi, ranniki oraz śnieżyce. Cebule sadzi się w dołkach zrobionych sadzarką do cebul oraz przysypuje ziemią. Większe grupy roślin na trawniku lepiej sadzić w inny sposób – należy głęboko naciąć z trzech stron darń oraz odchylić jej brzegi, a potem usunąć z dna warstwę gleby, nasypać żyznego podłoża lub kompostu, ułożyć cebule lub bulwy i przykryć płatem darni.

 

Sadzenie w pojemnikach

Bardzo efektownie wyglądają rośliny cebulowe posadzone w donicach ustawionych na tarasach, bądź patiach. Pamiętajmy jednak o tym, że rośliny tak posadzone są bardziej narażone na przemarzanie niż te rosnące w gruncie. Dlatego późną jesienią warto przenieść pojemniki do ogrodu i zakopać. Jeśli nie jest to możliwe, możemy zabezpieczyć je słomianymi matami lub wstawić do skrzyni, pudła kartonowego i wolne przestrzenie wypełnić rozdrobnionym styropianem, korą, bądź innym materiałem, który odizoluje przed mrozem.

 

Pielęgnacja roślin cebulowych i przechowywanie cebuli

Jeśli jest sucho, rośliny cebulowe i bulwiaste musimy regularnie podlewać. Niedobór wody spowoduje słaby wzrost oraz kwitnienie. Co roku wiosną rośliny cebulowe i bulwiaste należy zasilić kompostem lub wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Warto też obrywać przekwitające kwiaty (zostawiając liście), dzięki czemu cebule i bulwy będą dorodne. Wskazane jest to szczególnie u czosnków olbrzymich, hiacyntów, lilii, narcyzów, szachownic cesarskich oraz tulipanów. Okrycia wymagają cebulice, hiacynty, iksje, kosaćce, lilie, narcyzy i psizęby. Gdy wierzchnia warstwa gleby jest już zamrożona, to należy na niej rozsypać 3 cm kory lub torfu, bądź położyć świerkowe gałęzie.  Co 2 lata należy wykopywać tulipany i hiacynty, a co 2-4 lata ifejony, lilie, narcyzy oraz psizęby. Pozostałe rośliny cebulowe i bulwiaste wykopujemy dopiero wtedy, gdy nadmiernie się zagęszczą i zaczną słabiej kwitnąć. Cebule i bulwy wykopuje się latem, gdy schną liście. Wykopane cebule i bulwy należy wkładać do ażurowych skrzynek i przenosić na kilka dni do ciepłego, przewiewnego miejsca. Gdy przeschną, trzeba je rozdzielić, wyczyścić i przechowywać do momentu sadzenia w przewiewnym, ciemnym miejscu, o temperaturze 17-20°C.

 

Jak uniknąć chorób roślin bulwiastych i cebulowych?

Należy sadzić tylko zdrowe bulwy i cebule. Jeśli są małe uszkodzenia, to można je wyciąć i obsypać węglem drzewnym. Roślin cebulowych nie powinno się sadzić w miejscach, gdzie wcześniej rosły inne rośliny cebulowe, a także ogórki, pomidory, warzywa kapustne, fasola, groch, poziomki i truskawki, ponieważ wiele chorób tych roślin może zniszczyć cebule i bulwy. Podczas podlewania, nie należy zbytnio moczyć liści, ponieważ choroby grzybowe i wirusowe łatwo przenoszą się z wodą. Należy obserwować rosnące rośliny i na bieżąco usuwać te, które mają zniekształcone lub plamiste liście/ kwiaty, nalot lub mają objawy zgnilizny.

 

Nie możemy zapominać o zabezpieczeniu gleby przed działaniem chemicznych substancji zawartych w ziemi. Gwarancje czystego gruntu zapewni przeprowadzenie badania środowiska gruntowo – wodnego. Jeśli badanie wykaże zanieczyszczenie gleby, konieczne może okazać się przeprowadzenie remediacji.