Cięcie drzew i krzewów owocowych to ważny zabieg pielęgnacyjny, wpływający na dobre owocowanie. Podpowiadamy, kiedy i jakie gatunki drzew i krzewów owocowych przycinać jesienią.

 

Podcinanie roślin jesienią

Cięcie drzew i krzewów to dla większości z nich konieczny zabieg, jeśli mają zachować ładny pokrój, obficie kwitnąć oraz owocować. Cięcie drzew i krzewów jesienią jest mniej intensywne niż cięcie zimowe, czy wiosenne i tylko u niektórych drzew warto przeprowadzać ten zabieg. Należy jednak uważać, żeby nie przeprowadzać cięcia zbyt radykalnie. Jednorazowe usunięcie zbyt dużej ilości pędów może osłabić roślinę, zmniejszając jej odporność na mróz, choroby oraz szkodniki.

 

Jakie drzewa i krzewy przycinać jesienią?

Orzech włoski – Optymalnym terminem cięcia jest koniec września, mimo iż trzeba wtedy usunąć pędy wraz z owocami. Uproszczona technika cięcia polega na usuwaniu pędów rosnących pod zbyt ostrym kątem, zbyt gęstych, czy uszkodzonych.

Maliny letnie – przycinać można od września do listopada. Usuwamy przy ziemi wszystkie pędy, które owocowały w bieżącym roku. Oprócz tego, zmniejszyć trzeba też ilość pędów tegorocznych. Na jeden metr rzędu malin pozostawia się 10 – 14 pędów.

Aktinidia – jeśli młody okaz aktinidii słabo się rozrasta, trzeba go bardziej przyciąć już w pierwszym roku uprawy (pobudzi to wzrost pędów). Główny zabieg przeprowadza się zimą, natomiast pod na początku jesieni należy skrócić długie pędy do 6 liści położonych za ostatnim owocem.

Leszczyna – leszczynę tnie się późną jesienią lub zimą. Jeśli uprawia się ją w formie krzewiastej – wtedy usuwamy pędy słabe, chore, pionowe oraz zbyt zagęszczone. Warto pamiętać, że owoce najobficiej wyrastają na pędach jednorocznych.

 

O czym trzeba pamiętać podczas jesiennego przycinania?

1. Ważnym elementem jest zabezpieczanie powstałych ran maścią ogrodniczą z środkiem przeciwgrzybicznym.

2. Jesienią nie należy przeprowadzać cięcia formującego krzewów kwitnących wiosną na pędach zeszłorocznych (wtedy usuwa się pędy z pąkami).

3. Nie można przycinać krzewów zimozielonych, które z powodu zabiegu zimą mogą przemarzać (młode pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą).

 

Dzięki badaniu gruntu, dowiemy się, czy jest on zanieczyszczony oraz czy wymaga przeprowadzenia remediacji. Nie zwlekajmy więc z tą decyzją i jak najszybciej udajmy się do fachowca, by mógł przeprowadzić badanie gruntu. Dzięki temu nasze zdrowie nie będzie już stale narażane na działanie szkodliwych substancji zawartych w ziemi.