Od czego zacząć, by jak najszybciej rozpocząć budowę domu? Podpowiadamy, jakie czynności wykonać, nim rozpoczną się prace budowlane.

 

Przygotowanie dokumentów

Ilość potrzebnych dokumentów zależy od projektu, rodzaju, cech gruntu i wód gruntowych. O zakres wymaganej dokumentacji najlepiej zapytać w urzędzie miasta lub gminy właściwej dla miejsca budowy. Tam otrzymamy wszystkie potrzebne informacje.

 

Badanie gruntu

Badanie gruntu najlepiej przeprowadzić jeszcze przed zakupem działki, żeby sprawdzić, czy w miejscu, w którym stanie dom nie kryją się zanieczyszczenia chemiczne, zwłaszcza jeśli w przeszłości na działce lub w pobliżu prowadzona była działalność przemysłowa lub składowisko odpadów. Wówczas niezbędna będzie remediacja gruntu. Dokładne sprawdzeniu gruntu, na którym planowana jest budowa, sprawi, że nowy dom nie zacznie się zapadać lub pękać za kilka lat, a domownicy będą zdrowi oraz dobrze chronieni.

 

Zabezpieczenie działki, materiałów budowlanych

Przede wszystkim zadbać trzeba o ogrodzenie terenu budowy. Jest to ważne, ze względu na bezpieczeństwo przechodniów. Zabezpieczone powinny być też wszystkie materiały budowlane znajdujące się na działce, używając do tego specjalnych kontenerów.

 

Wyrównanie działki

Kolejnym etapem jest wyrównanie działki oraz usunięcie z niej trawy. To też dobry moment na zwiezienie nowej ziemi, jeśli zależy nam na użyźnieniu gleby i utwardzenie terenu. Warto też zastanowić się, czy na działce nie ma drzew lub krzewów, które mogą przeszkadzać, bądź nawet uniemożliwiać budowę. W takim wypadku trzeba będzie je wyciąć.