Smog to zjawisko, które jest dla nas śmiertelnie niebezpieczne. Najlepszym sposobem na poprawę stanu powietrza jest zwrócenie uwagi na zanieczyszczenia pochodzące z indywidualnych źródeł ogrzewania. Podpowiadamy, jakie wybrać urządzenia grzewcze, które nie zanieczyszczą powietrza.

 

Pierwszy krok do walki ze smogiem

Jednym z pierwszych kroków jakie powinniśmy uczynić to właściwa izolacja nowych domów oraz termomodernizacja starych budynków. Pozwoli to na utrzymanie optymalnej temperatury w budynku jak najmniejszym nakładem. Mniejsze zapotrzebowanie na ciepło (dobrze ocieplony dom, z którego nie ucieka ciepło) to tańsza (o mniejszej mocy) instalacja, a także mniej zużytego paliwa.

 

Co możemy zrobić?

Pomimo wprowadzania różnego rodzaju kar, w polskich domach nadal są spalane śmieci, które emitują do atmosfery szkodliwe związki, tj: dwutlenek siarki, metale ciężkie i cyjanowodór, które mogą wywoływać choroby nowotworowe. Najprostszą drogą do ograniczenia zawartości tego pyłu w powietrzu jest zaprzestanie spalania paliw stałych oraz wymiana kotłów na bardziej ekologiczne.

 

Ekologiczne źródła ciepła

Biomasa  kotły na pellet są praktycznie bezobsługowe – automatyczny podajnik paliwa sprawia, że uzupełnianie paliwa może następować co kilka dni. Dla efektywnego spalania ważne jest, by zaopatrywać się w pellet jak najlepszej jakości (1 klasy).

Kotły kondensacyjne na gaz i olej opałowy – wykorzystują ciepło ze skraplania pary wodnej pochodzące ze spalin. Charakteryzują się wysoką sprawnością spalania i są wygodne w użytkowaniu oraz emitują mniej szkodliwych substancji.

Pompy ciepła – należy je łączyć z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, wówczas bowiem układ grzewczy osiągnie najwyższą sprawność. Największą przeszkodą w wyborze tego urządzenia są ogromne nakłady inwestycyjne. Jednak dzięki licznym programom istnieje szansa na uzyskanie bezzwrotnej dotacji w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych na zakup albo wymianę starego kotła.

Toksyczne dla zdrowia substancje docierają do nas także z ziemi. Nieprzebadana gleba wiąże się z ryzykiem działania szkodliwych substancji.  Dzięki badaniu gruntu dowiemy się, czy nasza gleba jest wolna od zanieczyszczeń, czy konieczne będzie przeprowadzenie remediacji. Im szybciej wykryjemy zagrożenie, tym zdrowie nasze i naszych bliskich będzie bezpieczne.

Niektóre firmy zajmujące się badaniami i remediacją udostępniają na swoich stronach internetowych specjalistyczne kalkulatory, dzięki którym możemy mniej więcej oszacować koszt takiego badania. Przykładem takiego kalkulatora jest ten, przygotowany przez firmę REMEA, który znajdziecie tutaj.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zabójczy smog. Jak sobie z nim poradzić?