Urządzanie mieszkania to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy niewielką przestrzeń. W takiej sytuacji każdy metr jest na wagę złota, a sprytne zaprojektowanie wnętrza to podstawa jego funkcjonalności.

Przedstawiamy 7 wskazówek na temat urządzenia mieszkania, które mogą okazać się przydatne nie tylko dla świeżych nabywców, ale również planujących remont.

1. Dobrze rozplanuj

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy się zająć, jeszcze zanim zabierzemy się za urządzenie mieszkania, to dobrze zaplanować przestrzeń. Zacznij od wyraźnego wydzielenia strefy wypoczynkowej od dziennej – to bardzo ważne dla komfortu życia. Nawet, jeśli dysponujesz jednym pokojem z kuchnią, postaraj się znaleźć kąt, w którym będzie można spokojnie wypocząć. Następnie, znajdź miejsce na największe sprzęty i meble – niestety to one w dużej mierze wpłyną na to, jak wyglądać będzie wnętrze. Pamiętaj także, że ich ustawienie nie powinno zagradzać ci drogi ani do drzwi, ani do okien. Jest to nie tylko niepraktyczne, ale wręcz niebezpieczne.

2. Maksymalnie wykorzystaj przestrzeń

Urządzając małe mieszkanie, powinieneś kierować się zasadą, aby zostawić jak najwięcej przestrzeni do funkcjonowania oraz jak najbardziej wykorzystać przestrzeń użytkową (czyli tą, na której stoją sprzęty). Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w meble „na zamówienie”, najlepiej zabudowane do sufitu – choć ta opcja jest nieco droższa, pozwoli maksymalnie wykorzystać metraż. Zadbaj także o  to, aby nie zmarnować centymetrów znajdujących się między sprzętami – nie stanowią już przestrzeni funkcjonalnej i można sprytnie wykorzystać je do przechowania rzeczy. Np. jeśli twoje łóżko ma wysokie „nóżki”, znajdź niski kosz lub pudełko, które pod nią wejdzie i zorganizuj sobie dodatkowy „schowek”.

3. Optycznie powiększ

Przede wszystkim postaw na jasne kolory – białe ściany, jasne meble, najlepiej z błyszczącymi frontami, które będą odbijać światło. Wybierz jeden rodzaj i kolor podłóg oraz jak największe i najbardziej błyszczące płytki. Dobrym pomysłem na optyczne powiększenie pokoju jest powieszenie luster oraz wykorzystanie fototapet przedstawiających krajobrazy. Powinieneś zrezygnować także z ciężkich, gabarytowych mebli, takich jak dębowe szafy, czy mosiężne kredensy.

 4. Wzorowo oświetl

Małe mieszkania zazwyczaj mają także niewielkie okna, dlatego duże znaczenie ma zapewnienie maksymalnego dopływu światła – zarówno słonecznego, jak i sztucznego. Punktowe lampy halogenowe, diody, czy kinkiety nie tylko rozświetlą mieszkanie, ale również dodadzą przestronności. To także dobre rozwiązanie, aby podkreślić walory estetyczne najbardziej efektywnych kątów.

5. Na wszystko znajdź miejsce

Urządzenie mieszkania to nie tylko wybranie koloru ścian i mebli – to również znalezienie miejsca na każdą rzecz, którą w nim przechowujesz. A zapewne jest ich sporo. Na szczęście asortyment sklepów jest bogaty i na pewno bez problemu znajdziesz wszystkie niezbędne do tego gadgety. Powinieneś wobec tego rozważyć zakup kartonowych pudeł i pudełek, wiklinowych koszów, specjalnych toreb, pojemników i organizatorów – nie tylko ułatwiają przechowywanie, ale sprawiają, że w szafkach jest zdecydowanie więcej miejsca. Ponadto, zamykane ozdobne pudełko wygląda o wiele lepiej niż rzucona niedbale sterta rzeczy.

6. Pozbądź się zbędnego balastu

Nie trzymaj w mieszkaniu przedmiotów, których nie potrzebujesz i z których nie korzystasz. Na taki luksus mogą sobie pozwolić tylko posiadający 200-metrowy strych. Jeśli ciężko ci się rozstawać ze starociami, zainwestuj w metalową szafę w piwnicy lub na balkonie i tam magazynuj relikty przeszłości. Postaraj się również zredukować do minimum posiadane bibeloty. Niestety z małego mieszkania mogą nie być zadowoleni kolekcjonerzy pamiątek, czy fajansowych figurek. Im mniej tego typu gadgetów posiadasz, tym więcej przestrzeni zyskujesz.

7. Dbaj o ład i porządek

Małe mieszkanie nie oznacza wcale mniejszego sprzątania. Jest wręcz przeciwnie. W związku z tym, że na niewielkiej przestrzeni musisz zmieścić sporo rzeczy, utrzymanie porządku jest o wiele trudniejsze. W dodatku, nieodłożenie na miejsce nawet kilku przedmiotów, wywołuje efekt ogólnego chaosu. To prawdziwa lekcja cierpliwości dla osób uwielbiających porządek.

Urządzanie mieszkania to najprzyjemniejsza część przeprowadzki. Zanim jednak do niej dojdzie, podstawową kwestią o którą powinniśmy się zatroszczyć to bezpieczeństwo naszych “czterech kątów”. Jeszcze przed decyzją o zakupie mieszkania, zapytaj dewelopera o stan gruntów i o to czy zostało przeprowadzone badanie ziemi na terenach, na których zostanie postawiony budynek.  Być może na tym terenie znajduje się wiele zanieczyszczeń chemicznych i gleba będzie musiała zostać poddana remediacji, czyli działaniom mającym na celu usunięcie lub zmniejszenie ilości substancji powodujących ryzyko dla środowiska i naszego zdrowia. Listę pozostałych pytań, które warto zadać deweloperowi przed zakupem wymarzonego mieszkania znajdziesz w artykule o co pytać dewelopera. Pamiętaj, że najważniejsze to żyć w bezpiecznym miejscu!