Jesienią warto wykonać zabiegi poprawiające jakość gleby.  Jednym z nich jest wapnowanie gleby, które pozwala sterować odczynem gruntu i poprawić jakość próchnicy. Podpowiadamy, jakie zrobić zabiegi pielęgnacyjne ziemi jesienią.

Zacznij od zbadania odczynu gleby

Poprawianie ziemi zacznijmy od zbadania jej odczynu – czyli pH gleby. Odczyn pH może wynosić od 3,5 (bardzo kwaśna gleba) do 8,0 (gleba zasadowa). Większość roślin najlepiej rośnie w ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,0 – 7,0). W takiej glebie rozwija się najwięcej pożytecznych mikroorganizmów, a składniki mineralne są łatwo dostępne dla korzeni. W glebie zbyt kwaśnej zginą pożyteczne bakterie oraz rozwiną się grzyby pleśniowe, a wiele minerałów  stworzy nierozpuszczalne w wodzie związki chemiczne, które nie będą mogły być pobrane przez korzenie. Żeby przekonać się, jaka jest ziemia w ogrodzie, analiza pH gleby powinna być wykonywana oraz powtarzana co 3 – 4 lata, bo z czasem ilość wapnia, który zmniejsza kwasowość gleby maleje. Część wapnia pobierają rośliny, a większość jest wypłukiwana z wodą do głębszych warstw ziemi, dlatego musi być on uzupełniany.

Jak zbadać odczyn gleby?

Odczyn gleby możemy zmierzyć prostym w obsłudze chemicznym kwasomierzem polowym. Ziemię badamy w kilku miejscach ogrodu. Próbkę pobieramy z głębokości do 20 cm. Wkładamy ją do probówki lub na płytkę ceramiczną oraz mieszamy z dołączonym do kwasomierza odczynnikiem chemicznym. Po kilku minutach porównujemy barwę roztworu z kolorami na skali wskaźnika i odczytujemy wartość pH i dawki tlenku wapnia, jakie musimy dodać do ziemi, aby uzyskać optymalny dla roślin odczyn pH.

 

Wapnowanie gleby

Wapnowanie gleby wykonuje się jesienią. Potrzebną dawkę nawozu rozsiewamy równomiernie na całej powierzchni rabaty, trawnika. Gleby piaszczyste zawierają małą ilość cząstek ilastych absorbujące związki mineralne. Dlatego nie stosujmy na nich dużych dawek nawozów, bo zostaną wypłukane do niedostępnych dla korzeni warstw ziemi. Gleby gliniaste wiążą więcej związków mineralnych, dlatego możemy stosować na nich większe dawki nawozów. Po rozsianiu nawozy wapniowe mieszamy grabiami z wierzchnią warstwą gleby. Wapnowania nie należy łączyć z nawożeniem organicznym, ani z mineralnym, ponieważ w wyniku procesów, jakie wtedy zajdą w ziemi, część minerałów stanie się niedostępna dla roślin. Nawożenie możemy wykonać 3 tygodnie po wapnowaniu.

Do wapnowania ziemi możemy zastosować następujące nawozy wapniowe:

– wapno węglanowe -kreda mielona

– nawóz produkowany na bazie suszonych glonów morskich i innych składników

– nawóz wapniowo-magnezowy

 

 

Pamiętajmy przede wszystkim o zabezpieczeniu gleby przed działaniem chemicznych substancji zawartych w ziemi. Gwarancje bezpiecznej gleby zapewni nam przeprowadzenie badania gruntu. Jeśli badanie wykaże zanieczyszczenie gleby, konieczne może okazać się wtedy przeprowadzenie remediacji.