Kompost możemy stosować przez cały rok, z wyjątkiem zimy. Jednak najlepiej nawozić nim na wiosnę i na jesieni. Najkorzystniejszym jesiennym terminem jest listopad, po usunięciu ostatnich chwastów w październiku. Podpowiadamy, jak wykorzystać kompost jesienią.

 

Stosowanie kompostu

Sezon jesienny to dobry czas, by wykorzystać na wpół przerobiony kompost, ponieważ pod wpływem minusowych temperatur, łatwiej rozłoży się na wiosnę. Poza tym, skutecznie ochroni przed mrozem późne odmiany warzyw takich jak: pietruszka, marchew lub czosnek. Nawożenie dojrzałym kompostem możemy stosować przed wysiewem roślin. Trzeba płytko zmieszać go z glebą. Dojrzały kompost jest ciemnobrunatny i ma strukturę sypkiej gleby. Nie znajdziemy w nim także dżdżownic, które opuszczają pryzmę kompostową. Jeśli kompost jest zbyt kwaśny, musimy go wcześniej zwapnować, używając np. pokruszonej kredy.

 

Wykorzystanie świeżego kompostu

Kompost możemy wykorzystać jako ochronną warstwę, która pozwoli zachować korzystną temperaturę gleby na jesień i zimę, zmniejszy zachwaszczenie, ograniczy też utratę wody (spowolni proces parowania), a także wzbogaci ziemię w materię organiczną oraz składniki odżywcze.

 

Nawożenie

Kompost na grządkach oraz wokół roślin wieloletnich rozkłada się w warstwach około 2-5 cm. Trzeba wymieszać go z glebą. Jeśli użyjemy kompostu do rabat jesiennych, ochroni on także korzenie roślin przed mrozem. Kompost na trawniku możemy rozłożyć na wiosnę jak i na jesień. Grabiami rozprowadzamy cienką warstwę nawozu na całej powierzchni, w ilości 20 do 40 kg na 10 m².

 

Przesiewanie kompostu – czy jest takie ważne?

Przed rozprowadzeniem nawozu na działce dobrze jest go przesiać na drucianej siatce o małych oczkach. Kompostowane składniki rozkładają się w różnym stopniu, dlatego musimy oddzielić nierozłożone resztki organiczne, od wartościowego nawozu. Kompost musi dotrzeć do korzeni roślin, ale niezbyt głęboko, ponieważ może zostać wypłukany z głębszych warstw gleby.

 

Ważne jest stosowanie w naszym ogrodzie naturalnego nawozu, jakim jest kompost. Warto jednak mieć na uwadze, że bez zdrowego gruntu wiele nie zdziałamy. Zanieczyszczenie gruntu to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz środowiska. Pomyślmy więc już teraz nad przeprowadzeniem badań środowiska gruntowo – wodnego. Dzięki remediacji będziemy pewni, że nasz grunt jest wolny od zanieczyszczeń, a my bezpieczni od działania toksycznych substancji zawartych w ziemi.