Co roku przed świętami zadajemy sobie pytanie: świerk, jodła, a może sosna? Podpowiadamy, które drzewko najlepiej sprawdzi się na świąteczną choinkę.

 

Świerk pospolity i kłujący

Najczęściej wybieranym drzewkiem jest świerk –pospolity, jak i kłujący. Wiąże się to przede wszystkim z intensywnym żywicznym zapachem świerkowych igieł. Niestety ale świerk pospolity gubi igły zaraz po przyniesieniu do domu, a po kilku tygodniach zrzuci je wszystkie. Świerk kłujący postoi nieco dłużej.

 

Jodła kaukaska

Jodła może wytrzymać nawet dwa miesiące, nie gubiąc przy tym igieł. Wadą jodły jest to, że jej gałązki nie pachną.

 

Sosna pospolita

Sosna pospolita jest rzadko wybierana na choinkę przez swoje rzadkie igły. Jej największym atutem jest żywiczny zapach igieł, które długo są na gałązkach.

 

Cięta czy w pojemniku?

Decydując się na żywą choinkę, możemy wybierać pomiędzy drzewkami uciętymi i drzewkami posadzonymi w pojemniku (z uformowaną bryłą korzeniową). Choinki w doniczce w styczniu trzeba przenieść do chłodnego, miejsca, a wiosną przesadzić do ogrodu. W obu przypadkach choinki należy podlewać raz na kilka dni, co przedłuży trwałość igieł.

 

Gdzie kupić drzewko?

Legalnie sprzedawane choinki pochodzą ze specjalnych plantacji, bądź terenów przeznaczonych do wycinki. Ich ceny uzależnione są od wielkości i urody. Przeważnie najtańsze są sosny oraz świerki. Droższe, bardziej wytrzymałe są jodły. Jeśli planujemy drzewko po Świętach przesadzić do ogrodu, to wybierzmy droższe choinki w doniczkach.

 

Pielęgnacja drzewka

Jeszcze przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na dwie cechy świadczące o świeżości choinki: kolor igieł (powinien być soczysto zielony) oraz giętkość gałęzi. Pień drzewka jeśli nie został obsadzony w punkcie sprzedaży warto podciąć o kilka centymetrów (ułatwi pobieranie wody). Trzeba pamiętać też o tym, żeby ustawić choinkę z dala od źródeł ciepła, tj.: kominek lub grzejnik.

 

 

Zastanówmy się nad przeprowadzeniem badania gruntu. Jeśli okaże się, że są w nim szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne – konieczna będzie remediacja gruntu. Nie zwlekajmy z tą decyzją, ponieważ zdrowie naszej rodziny jest najważniejsze.