Uprawa warzyw na balkonie to idealne rozwiązanie dla osób które nie mają własnego ogrodu. Uprawiając warzywa na balkonie mamy pod ręką świeżą i ekologiczną żywność, o znanym pochodzeniu. Podpowiadamy, jak założyć warzywnik na balkonie.

 

Ziemia dla warzyw

W sklepach możemy kupić gotową ziemię do uprawy warzyw. Przygotowując samemu podłoże należy zaopatrzyć się w kompost, ziemię ogrodową oraz żwir, keramzyt lub styropianowe kulki. Dodatkowo można dodać do podłoża nawóz długo działający lub hydrożel, dzięki któremu będziemy mogli rzadziej podlewać warzywa na balkonie

 

Wysiew 

Wiele warzyw możemy wysiewać rzędowo (sałatę, marchew, rzodkiewkę, koper). Po wykiełkowaniu przerywamy siewki, pozostawiając je co ok. 2 cm. Inne, takie warzywa, np. pomidory i fasolę, lepiej wysiać do osobnych doniczek. Gdy osiągną 10-15 cm, po ustąpieniu przymrozków, możemy wysadzić je na balkon. Jeśli nie chcemy sami wysiewać warzyw, możemy zaopatrzyć się w gotowe rozsady warzyw na balkon. Im starsza rozsada tym gorzej się przyjmuje, gdyż korzenie są mocno zbite i rośliny trudniej się ukorzeniają po przesadzeniu, dlatego najlepiej wybrać te, które mają od 4 do 8 tygodni.

 

Sadzenie 

Młode warzywa lepiej sadzić w pochmurne dni do wilgotnej gleby, w słoneczne dni sadzimy jedynie wieczorami. Jeśli mamy rozsadę, to trzeba ją najpierw zahartować przed posadzeniem, czyli stopniowo ją przyzwyczajamy do niższych temperatur na zewnątrz. Przed sadzeniem obficie podlewamy rośliny, co zapobiegnie rozpadaniu się gleby wokół korzeni. Przesadzając warzywa z doniczek, należy sadzić je na taką samą głębokość w jakiej rosły w pojemniku.

 

Pielęgnacja warzyw 

Po posadzeniu niezbędne jest podlanie warzyw. Pamiętajmy, że podlewanie roślin wieczorem może przyczynić się do występowania chorób grzybowych, dlatego lepiej podlewajmy je z rana. Kiedy warzywa się przyjmą, jedynymi zabiegami będzie odchwaszczanie i podlewanie roślin w suche dni. Co 7 lub 14 dni stosujmy nawozy płynne, najlepiej naturalne, np. biohumus.

 

Pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu ziemi w ogrodzie przed działaniem szkodliwych substancji. Dzięki badaniu środowiska gruntowo – wodnego dowiemy się, czy nasza gleba jest zanieczyszczona. Jeśli tak, to konieczne będzie przeprowadzenie remediacji gruntu. Zastanówmy się nad tym już teraz, ponieważ zdrowie nasze i naszej rodziny jest najważniejsze.