Pewnie nieraz zastanawialiście się nad tym, jak sprytnie zaaranżować i urządzić domowy ogród. Stworzenie na zewnątrz zielonego i miłego zakątka nie musi kosztować dużo czasu ani mnóstwo pieniędzy.

A w końcu jest to wizytówka naszego domu!

Podpowiadamy krok po kroku, jak stworzyć bezpieczną i funkcjonalną przestrzeń na podwórku.

1. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Zanim zaczniemy myśleć o tym, jak zaaranżować i urządzić domowy ogród, sprawdźmy wszystkie czynniki, które będą wpływać na jakość naszego życia. Poza poziomem hałasu, czy zanieczyszczeniem powietrza, warto przeanalizować również stan środowiska wodno-gruntowego. Mało kto wie, że zanieczyszczone ziemie mogą oddziaływać na nasze zdrowie! O stan gruntu najlepiej pytać dewelopera lub sprzedawcę, jeszcze przed zakupem mieszkania, domu, czy działki. Pełną listę spraw, o które warto zapytać przed zakupem znajdziesz w artykule o co pytać dewelopera. Przed rozpoczęciem budowy deweloper powinien przeprowadzić profesjonalne badanie gleby, które da pewność, że powierzchnia ziemi jest czysta i bezpieczna. Jeśli na podstawie badań zostaną wykryte zanieczyszczenia, wówczas obowiązkiem inwestora lub dewelopera będzie oczyszczenie takiego terenu.

2. Jak zaaranżować przestrzeń?

Jak już upewnisz się, że twój ogród jest „czysty” i całkowicie bezpieczny, zacznij od posprzątania terenu. Chwasty, zwiędłe rośliny, zbędne czy zepsute sprzęty nie pomogą ci w urządzeniu domowego ogrodu. Jak już uporasz się z porządkami, sprytnie podziel przestrzeń tak, aby jak najlepiej wykorzystać otoczenie. Wydziel ścieżkę prowadzącą do drzwi wejściowych i duży podjazd do domu, który powinien mieć co najmniej 3 metry szerokości. Warto stworzyć również dodatkowy parking dla gości, dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o zadeptany trawnik. Jeśli masz dzieci lub je planujesz, nie możesz zapomnieć o zaprojektowaniu dla nich specjalnej strefy zabaw. Planując przestrzeń dla drzew i krzewów, pamiętaj, że będą one stale się rozrastać, dlatego nie mogą być posadzone zbyt blisko siebie, ani budynku.

3. Jak urządzić domowy ogród?

Jeśli zaplanowałeś już funkcjonalną przestrzeń, pora dowiedzieć się, jak urządzić domowy ogród. Bardzo duże znaczenie ma nawierzchnia, którą użyjemy do budowy podjazdu, czy ścieżek – musi być trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Najczęściej wybierane są kamienne bruki, kostki betonowe i klinkiery brukowe. Ułóż je nieco wyżej niż teren ogrodu oraz zachowaj kilkucentymetrowy spadek, który umożliwi swobodne spływanie wody. Zanim kupisz ogrodowe meble, zastanów się, nad tym w jaki sposób będą użytkowane. Jeśli masz zamiar chować je przed deszczem, czy w zimę, łatwe do przenoszenia będą te z tworzyw sztucznych. Jeśli nie będziesz ich ruszać, wybierz te z drewna lub metalu. Nie wybieraj pochopnie także rodzaju trawnika. Jednolity, tzw. dywanowy podkreśli walory roślinne, jednak wymaga częstego podlewania i koszenia. Za to parkowy dobrze znosi warunki atmosferyczne, ale jest o wiele mniej odporny na deptanie.

4. Jak wybierać rośliny?

Przede wszystkim pamiętajmy o naturalnym siedlisku roślin, które decyduje o wyglądzie krajobrazu najbliższego otoczenia. Przydomowy ogród powinien z nim współgrać, a nie odstawać. Nawet jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, nie warto mieszać ze sobą zbyt wielu gatunków roślin. Nie tylko wprowadzą chaos, ale mogą wręcz zwalczać się nawzajem. Miejsce, w którym posadzimy daną roślinę nie powinno być przypadkowe – niektóre wolą cień, inne muszą być wystawione na słońce. Obok siebie powinny znajdować się te, które mają podobne wymagania odnośnie gleby i podlewania. Decydując się na krzewy, najlepiej wybrać te zimozielone i  mrozoodporne. Szczególną uwagą powinniśmy objąć drzewa – rozrastają się one nie tylko wzdłuż, ale również wszerz – co może w przyszłości znacząco wpłynąć na wygląd ogrodu, a nawet uszkodzić fundamenty, czy dach domu. Pamiętajmy, że ogród będzie wymagał pielęgnacji. Im bujniejszą i bardziej oryginalną roślinność wybierzemy, tym więcej czasu będziemy musieli poświęcić na jego utrzymanie.

5. Jak zaprojektować strefę zabaw dla dzieci?

Ogród to przede wszystkim ulubiona strefa zabaw dla dzieci. Postawienie w jednym miejscu wszystkich urządzeń i zabawek pozwoli ci mieć większą kontrolę nad tym, co maluchy robią na podwórku. Zanim kupisz ślizgawkę, huśtawkę czy hamak upewnij się, że są wykonane z dobrej jakości materiałów i gwarantują bezpieczną zabawę. Wybierając piaskownicę, zwróć uwagę na to, czy posiada pokrywę, która będzie umożliwiać szczelne zamykanie. Nie decyduj się na przypadkowy piasek – wybierz ten, który posiada atest Państwowego Zakładu Higieny, zawiera dużą ilość kwarcu, jest jasnożółtej lub białej barwy i nie zostawia brudnych śladów.