Aby woda w basenie była czysta, należy dbać o jej regularną pielęgnację.  Systematyczne czyszczenie basenu jest ważne, jeśli chcemy go użytkować przez kilka sezonów. Jak oczyścić basen, aby zapewnić mu estetyczny wygląd?

 

Glony w basenie

W walce z glonami skuteczne będą preparaty zapewniające odpowiedni poziom azotanów, fosforanów i algicydów. Stosowanie powyższych preparatów wskazane jest w trakcie sezonu kąpielowego, czyli głównie latem. Gdy temperatura spadnie na tyle, że kąpiel nie będzie możliwa, zaleca się czyszczenie basenu po sezonie.

 

Systematyczna pielęgnacja

Regularne pozbywanie się z wody zanieczyszczeń, kurzu i piasku, sprawia, że woda jest klarowna, pozbawiona glonów. W tym celu niezbędny jest odkurzacz basenowy. Podłącza się go do pompy filtrującej. To właśnie ona zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są dwa rodzaje odkurzaczy basenowych: ręczne i automatyczne.

 

Inne metody

Czyszczenie basenu chlorem – służy on przede wszystkim do uzdatniania wody basenowej. Dostępny jest pod postacią płynnych preparatów, tabletek i granulatów.

Czyszczenie basenu witaminą C – alternatywna metoda, dająca natychmiastowe rezultaty. Już po kilkunastu minutach woda staje się klarowna i przejrzysta. Pamiętajmy o tym, że witamina ta nie wykazuje działania glonobójczego ani dezynfekującego (jak chlor).

 

Oczyszczanie basenu jest niezwykle ważną czynnością, by zachować krystalicznie czystą wodę. Pomocne są różnego rodzaju preparaty oraz urządzenia basenowe, dzięki którym pozbędziemy się nieprzyjemnych alg. Czyszcząc wodę w naszych basenach pamiętajmy także o wodach gruntowych. Warto wykonać badanie pod względem zanieczyszczeń chemicznych. Im wcześniej wykryjemy zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego, tym ewentualny proces remediacji będzie tańszy.