Kupiłeś już działkę i chcesz jak najszybciej rozpocząć budowę? Zastanawiasz się, od czego zacząć? Próbujesz rozpisać plan i szukasz podpowiedzi? Dobrze trafiłeś.

W artykule wskażemy Ci kilka istotnych punktów, o których warto pamiętać, rozpoczynając budowę. Dowiesz się jak przygotować działkę do budowy domu, jakie dokumenty są potrzebne a o czym warto pamiętać. Przyjemnej lektury!

Ustal budżet

Ustalanie budżetu przygotowania działki pod budowę przypomina organizowanie ślubu — zawsze powinieneś go zawyżyć. W trakcie prac pojawi się mnóstwo drobnych rzeczy, których nie przewidziałeś. Zamiast się frustrować, wyznacz sobie z góry dodatkową poduszkę finansową.

Uzyskaj wszystkie potrzebne dokumenty

Aby ruszyć z budową, musisz najpierw dopełnić wszystkich formalności. Ilość potrzebnych dokumentów zależy przede wszystkim od skomplikowania projektu, rodzaju i cech gruntu oraz wód gruntowych.

O zakres potrzebnej dokumentacji najlepiej zapytać w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla miejsca budowy. Tam powinieneś otrzymać wszystkie potrzebne informacje.

Wykonaj badania gruntu

Od kwietnia 2012 roku nawet budowa prostego domku jednorodzinnego wymaga opinii geotechnicznej. Najlepiej wykonać badania gruntu jeszcze przed zakupem działki. Może się okazać, że grunt będzie problematyczny. Przy tej okazji warto sprawdzić też, czy w miejscu, w którym stanie dom nie kryją się jakieś zanieczyszczenia chemiczne. Wówczas niezbędna jest remediacja, czyli oczyszczaniu lub poszukać innego miejsca pod zabudowę.

To oczywiście najgorszy scenariusz. Zwykle badania gruntu pomagają ulepszyć projekt domu, postawić odpowiednie fundamenty oraz rozstrzygnąć, czy można zrobić podpiwniczenie.

Przy tej okazji, rozważ też przeprowadzenie badań pod kątem zanieczyszczenia ziemi. Tym bardziej, jeśli masz podejrzenia, że na Twojej działce w przeszłości mogła być prowadzona działalność przemysłowa lub istniało, choćby w pobliżu, składowisko odpadów.

Dokładne sprawdzeniu gruntu, na którym planujesz rozpocząć budowę, ochroni Cię przez niespodziewanymi wydatkami, a także sprawi, że Twój dom nie zacznie się zapadać lub pękać za kilka lat, a i domownicy będą zdrowi i dobrze chronieni.

Zabezpiecz działkę i materiały budowlane

Zadbaj o ogrodzenie terenu budowy. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo osób trzecich. Jeżeli działka nie będzie ogrodzona, ktoś może na nią wejść (na przykład dzieci) i zrobić sobie krzywdę.

Powinieneś zabezpieczyć również wszystkie materiały budowlane znajdujące się na terenie działki. Najlepiej użyj w tym celu specjalnych kontenerów.

Wyrównaj działkę i usuń z niej warstwę roślinną

Kolejny etap to wyrównanie działki i usunięcie z niej warstwy roślinnej (trawy). To również dobry moment na zwiezienie nowej ziemi, jeżeli chcesz użyźnić glebę oraz ewentualne utwardzenie terenu.

Zastanów się również, czy na działce nie ma drzew i krzewów, które mogą przeszkadzać lub nawet uniemożliwiać budowę. W takim wypadku trzeba je wyciąć.

Przygotuj odpowiednio fundamenty

Wszystko już gotowe? W takim razie najwyższa pora zabrać się za fundamenty wytyczonego wcześniej na działce domu.

Głębokość wykopu zależy od projektu domu oraz wyników badań gruntu. Kopanie fundamentów to bardzo ważny moment i powinieneś dopilnować, żeby wszystko odbyło się z należytą starannością.

Dobra rada na koniec – znajdź godną zaufania firmę budowlaną

Nawet najlepiej przemyślane przygotowania działki pod budowę skończą się fiaskiem, jeżeli nie zatrudnisz dobrej firmy budowlanej.

Pamiętaj, że od solidności wykonawców zależy wygląd oraz jakość postawionego domu. Najlepiej zatrudnij sprawdzoną ekipę. Może znasz kogoś, kto niedawno budował dom i może Ci polecić konkretną firmę?

Przed podpisaniem umowy obejrzyj kilka wybudowanych przez nich wcześniej domów. Poproś ich właścicieli o opinię. Jeżeli domy nie sprawiają najlepszego wrażenia, a ich mieszkańcy niepochlebnie wyrażają się o wykonawcach, wiesz co robić — szukaj dalej.

Bądź również ostrożny przy podpisywaniu umowy. Musisz mieć pewność, że w międzyczasie nie zmieni się ustalona na początku cena oraz fachowcy poprawią na swój koszt wszystkie zgłoszone usterki. Dopilnuj również, żeby nie oszczędzali na materiałach budowlanych.

————————-

Ustalenie budżetu, zebranie potrzebnej dokumentacji, wykonane badanie gleby, zabezpieczenie terenu działki i materiałów budowlanych, wyrównanie powierzchni, usunięcie niepotrzebnych roślin oraz postawienie fundamentów — wszystkie te czynności musisz wykonać, zanim rozpoczniesz budowę.

Związane z tym trudy wynagrodzi Ci jednak Twój wymarzony dom.