Święta, święta i po świętach… Powoli dojadamy świąteczne potrawy i zbieramy dekoracje, a wraz z nimi choinkę. I tu pojawia się coroczne pytanie: jak możemy pozbyć się poświątecznego drzewka?

Z choinką w doniczce nie będziecie mieli problemu. Jeśli ją właściwie traktowaliście – nie stała w zbyt ciepłym pomieszczeniu i była wystarczająco podlewana, to śmiało możecie ją zasadzić na swojej działce. Nie masz ogrodu? Nic straconego. W większych miastach organizowanych jest wiele zbiórek choinek. Takie drzewka trafiają potem do miejskich lasów, gdzie są zasadzane przez leśników.A co możemy zrobić z drzewkiem ciętym? Choinka cięta nie jest wcale bezużyteczna. Istnieje wiele sposobów, aby ją ponownie wykorzystać.

Zamiast wyrzucać drzewko do zwykłego śmietnika możemy zawieźć je do ekologicznej utylizacji. Zgromadzone choinki przerabiane są na energię cieplną lub organiczny nawóz. W okresie poświątecznym warto rozejrzeć się za taką zbiórką w swojej miejscowości – w ten sposób nie tylko pozbędziemy się problemu, ale również w choć małym stopniu pomożemy naszej planecie.

Suche choinki przydatne są także dla zwierząt. Ogrody zoologiczne po każdych świętach zbierają drzewka, które są świetnym pokarmem dla zwierząt leśnych oraz ptaków. Jednak zanim przyjedziemy z choinką do pobliskiego ZOO upewnijmy się, że zbiórka nadal trwa, ponieważ zainteresowanie w niektórych miastach jest na tyle duże, że drzewek jest po prostu za dużo i pracownicy nie nadążają z ich odbieraniem.

Jeśli jednak zdecydowałeś się wyrzucić choinkę na śmietnik, to pamiętaj, że gmina ma obowiązek zabierać zielone odpady przez cały rok. Dokładne informacje kiedy właściwe służby będą w naszej okolicy znajdziecie na stronie internetowej samorządów.