Zakończenie starego roku i przywitanie nowego świętują prawie wszyscy. Huczne imprezy, głośna muzyka i clue wieczoru – fajerwerki. Niestety nie jest to przyjemny wieczór dla zwierząt. Jak możemy je przygotować na tę sylwestrową noc?

Zwierzęta, tak jak ludzie, mają swój poziom wrażliwości. Niektóre czworonogi mogą spać przy głośnych odgłosach, a inne spłoszą się od najmniejszego szelestu. Niezależnie od tego, do której grupy należą nasze psy i koty, w Sylwestra powinniśmy zapewnić im maksymalny spokój.

Objawy

Reakcja na stres może być różna. Nagła ucieczka z miejsca wybuchu, wymioty, biegunka. Niektóre zwierzęta po prostu chcą się gdzieś schować. Inne zaś wyładowują swój stres na przedmiotach. Musimy być przygotowani również na głośne szczekanie czy miauczenie, skomlenie a nawet wycie.

Jak możemy pomóc?

W przypadku psiaków ważne jest, aby przed sylwestrowym wieczorem zabrać je na dłuższy spacer. Dzięki ruchowi na świeżym powietrzu będą dotlenione i zmęczone – a dzięki temu jest szansa, że będą mniej nerwowe, a nawet prześpią kulminacyjny moment. Jednak pamiętajmy, żeby ostatni spacer odbyć w miarę wcześniej, ponieważ pojedyncze petardy słychać już po zmroku. Ruch przyda się także kotom, dlatego im także tego dnia poświęćmy więcej czasu na wspólną zabawę.

Bardzo ważną kwestią jest nasza reakcja. Nerwowe zachowanie zwierząt nie powinno być przez nas karane, ale również nie powinniśmy okazywać im litości. Przytulanie i uspokajanie mogą zostać odebrane, jako pochwała takiego zachowania lub okazanie, że naprawdę dzieje się coś złego. To tylko pogłębia strach zwierzaka. Zignorujmy i przejdźmy do zabawy ze zwierzakiem. Warto zadbać również o pomieszczenie, w którym przebywa. Zasunięcie rolet, zagłuszenie huku petard muzyką z radia czy przygotowanie ulubionych zabawek i przysmaków odwróci uwagę zwierzaka i sprawi, że lepiej zniosą stresową sytuację.

Leki uspokajające

Niektórzy właściciele czworonogów decydują się na podanie swoim pupilom leków uspokajających. Oczywiście ich stosowanie musi być skonsultowane z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni lek i dawkę dla naszego zwierzaka. Takie środki zazwyczaj podawane są nie tylko w Sylwestra, ale już kilka dni przed, aby sprawdzić, jak wpływają na zwierzęta i czy przepisana dawka jest odpowiednia. Jednak pamiętajmy, że jest to ingerencja farmakologiczna i powinna być ostatecznym rozwiązaniem sytuacji.