Zakup mieszkania to duża inwestycja. Wielu z nas dokonując wyboru mieszkania, w pierwszej kolejności postawi na cenę, walory estetyczne, wielkość, odkładając na dalszy plan fundamentalne kwestie wpływające na bezpieczeństwo, wygodę i harmonię życia. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy zakupie mieszkania.

 

Dobra lokalizacja

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić to lokalizacja, w której chcemy zamieszkać. Warto sprawdzić, czy miejsce jest dobrze skomunikowane z pozostałą częścią miasta, jak długo zajmie nam dojazd do pracy i jak rozwinięta jest infrastruktura, czy w pobliżu znajdują się przedszkola, szkoły, czy sklepy. Zwróćmy uwagę również na okoliczne środowisko – poziom hałasu, stopień zanieczyszczenia powietrza, jakość wody oraz gruntu. Coraz częściej pod budowę osiedli mieszkaniowych wykorzystuje się tereny, na których prowadzona była wcześniej działalność przemysłowa. Dzięki badaniom gruntu dowiemy się, czy są w nim niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia.

 

Zdolność kredytowa

Niestety, często możliwość zakupu mieszkania warunkuje nasza zdolność kredytowa. Ustalenie zdolności kredytowej to ważny krok, który da nam jasność, co do ram finansowych. Pamiętaj, że aby wziąć kredyt musisz posiadać rezerwę w wysokości od 10 do 20 proc. na wkład własny. Każdy bank inaczej wyceni Twoją zdolność kredytową, jednak wyliczenia głównie opierają się na tych samych czynnikach – wysokości dochodu, stabilności oraz formy zatrudnienia, kosztów życia, miejsca zamieszkania, stanu cywilnego, liczby osób na utrzymaniu, czy też historii dotychczasowego zadłużenia. Pamiętajmy, że banki mają własne kryteria oceny zdolności kredytowej, a odmowa udzielenia kredytu w jednym, nie musi oznaczać tego samego w drugim banku.

 

Jak ocenić wiarygodność dewelopera? 

Najpierw poprośmy o udostępnienie podstawowych dokumentów, które będą zawierać: kapitał założycielski, przedmiot działalności, osoby upoważnione do reprezentowania firmy, czy adres siedziby. Cenne informacje można też znaleźć na stronach Krajowego Rejestru Sądowego, w bazie internetowej REGON lub w Centralnym Rejestrze Działalności Gospodarczej. Sprawdźmy też kondycję finansową dewelopera. W tym celu warto pobrać sprawozdania finansowe, zweryfikować wierzytelności, zaległości, koncesje, pozwolenia na budowę.

 

Wykończenie

Dokładnie sprawdźmy, w jakim stanie otrzymamy mieszkanie , co według dewelopera oznacza „stan deweloperski” i jak rozumie hasło „pod klucz”. Warto jak najdokładniej oszacować, ile pieniędzy będziemy potrzebować na wykończenie wnętrza, chociażby podstawowego, które umożliwi przeprowadzkę. Koszty te uwzględnijmy już na etapie starania się o kredyt lub gromadzenia oszczędności. Dni otwarte to także dobry moment, aby ocenić jakość dewelopera. Zanim podpiszemy umowę ostateczną, dokładnie sprawdźmy, czy wszystko co było zawarte w umowie, zostało wykonane.