Biokominek jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie możemy zbudować tradycyjnego kominka. Może być wolno stojący lub zabudowany. Co ważne, kominki na biopaliwo są rozwiązaniem ekologicznym. Podpowiadamy, jaki biokominek wybrać.

 

Dekoracja wnętrza

Biokominek nie ma takich wymagań, jak w przypadku standardowego kominka. Możemy go zamontować w miejscu, gdzie nie mógłby stanąć tradycyjny kominek. Przypomina wyglądem tradycyjny kominek ale dostępne są także urządzenia w wersji mini. Na rynku dostępne są również biokominki wolno stojące, które w razie potrzeby możemy przestawić w wybrane miejsca w różnych pomieszczeniach. Znajdziemy także biokominki przeznaczone do zawieszania na ścianie, do zabudowy czy wbudowania we wnękę, lub do zamocowania na suficie.

 

Montaż

Nie wymaga podłączenia do instalacji kominowej. Urządzenie możemy umieścić w dowolnym miejscu. Jeśli ściana za wiszącym biokominkiem nie jest odporna na wysoką temperaturę, trzeba ją zaizolować cieplnie (wełną mineralną). Niektóre firmy oferują także paleniska, do których można wykonać obudowę według indywidualnego projektu.

 

Palenisko 

W obudowie ze stali pokrywanej farbami oraz lakierami odpornymi na działanie wysokiej temperatury, a także z bezpiecznego szkła hartowanego, betonu, ceramiki lub kamienia mieści się palenisko. W palenisku znajdują się zbiorniki do napełniania paliwem. Zazwyczaj są wypełnione włóknami ceramicznymi pochłaniającymi paliwo, co ogranicza gwałtowność spalania oraz zapobiega rozlaniu paliwa w razie ewentualnego pochylenia kominka.

 

Obudowa

Obudowa powinna mieć stabilną konstrukcję. Choć nie styka się bezpośrednio z paleniskiem ani płomieniem to musi być odporna na ciepło powstające w czasie palenia. Wiele modeli wyposażonych jest w szklaną osłonę chroniącą otoczenie przed bezpośrednim płomieniem. Palenisko kominków naściennych oddzielone jest szybą, wolno stojące mają z kolei szklane cylindry. Elementy te muszą mieć odpowiednią grubość. Należy pamiętać, że obudowa biokominka nie może być szczelna, ponieważ proces spalania musi przebiegać przy dostępie tlenu. Zwykły stalowy biokominek możemy dodatkowo wyposażyć w akcesoria magazynujące ciepło tj.: kamienie i polana ceramiczne. Ustawione wokół paleniska będą oddawały ciepło do wnętrza jeszcze przez pewien czas po wygaszeniu ognia.

 

Paliwo do biokominka

Źródłem ognia w jest bioetanol. Jest uszlachetniany różnymi substancjami, które zmieniają barwę płomienia. Zależnie od składu substancji wzbogacających płomień podczas palenia może być żółty, pomarańczowy, czerwony lub niebieski, co daje niezwykłe efekty estetyczne. Podczas palenia w biokominku nie wydziela się nieprzyjemny zapach ani dym. Bioetanol spala się całkowicie, dlatego po zagaszeniu ognia palenisko pozostaje czyste, bez sadzy czy też popiołu.

 

Wybór biokominka to dobry sposób na zanieczyszczone powietrze. Jednak działanie szkodliwych substancji dociera do nas także z ziemi. Dzięki badaniu gruntu dowiemy się, czy nasza ziemia jest wolna od zanieczyszczeń, czy konieczne będzie przeprowadzenie remediacji. Nie zwlekajmy więc z tą decyzją. Im szybciej wykryjemy zagrożenie, tym zdrowie nasze i naszych bliskich będzie bezpieczne.