Prawidłowe zabezpieczenie domu to połączenie nie tylko różnego rodzaju systemów alarmowych, ale i zdrowy rozsądek gospodarzy. Chowanie kluczy pod wycieraczką lub doniczką to dobrze znany patent, jednak niektórzy nadal tak robią, a co za tym idzie – sami kuszą włamywacza. Jak zadbać o bezpieczeństwo naszego dobytku, aby spać spokojnie?

1. Drzwi antywłamaniowe

Słysząc to hasło wyobrażasz sobie toporne, obite blachą drzwi, które kompletnie nie pasują do Twojego nowoczesnego mieszkania? Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych czasach na rynku można znaleźć wiele ładnych, eleganckich drzwi antywłamaniowych. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na liczbę i jakość zamków, izolację cieplną oraz sposób kotwienia ościeżnicy. Z takimi pytaniami powinniśmy udać się do specjalisty, który dobierze drzwi do naszych potrzeb.

2. Wzmocnienie okien

Okna to najczęstsza droga, którą włamywacze dostają się do naszego domu, dlatego inwestycja w tego typu zabezpieczenia jest niezwykle trafna. Pierwsze co przychodzi nam na myśl to kraty w oknach – takie rozwiązanie spotykane jest najczęściej w mieszkaniach na parterze. Jest to opcja znacznie tańsza niż rolety antywłamaniowe, jednak mało estetyczna. Jeśli zdecydujemy się na rolety antywłamaniowe to musimy liczyć się z większym wydatkiem. Ceny za metr kwadratowy najprostszych rolet zewnętrznych zaczynają się od około 200 zł. Pamiętajmy, że rolety są widoczne jedynie, podczas naszej nieobecności, a kraty w oknach domownicy oglądają przez cały czas. Dodatkowym zabezpieczeniem, o którym warto wspomnieć są klamki z zamkiem na kluczyk oraz antywłamaniowe okucia.

3. Alarmy

Obecnie możemy przebierać w wielu rodzajach systemów alarmowych. Zacznijmy od tego podstawowego. Składa się on z kilkudziesięciu elementów, które należy ze sobą połączyć, a potrzebne do tego przewody przechodzą przez większość pomieszczeń. Nikt nie chce, aby przewody były widoczne, dlatego najlepszym czasem na zdecydowanie się na taki system alarmowy jest budowa lub remont domu – wtedy bez problemu ukryjemy niepotrzebne przewody.

Bezprzewodowy system alarmowy zazwyczaj wybierany jest przez posiadaczy już wykończonych wnętrz, gdzie wykonanie instalacji przewodowej byłoby inwazyjne i przez to nieopłacalne. Alarm bezprzewodowy wymaga wymieniania baterii w czujkach. Należy również pamiętać, że urządzenia komunikujące się ze sobą drogą radiową są podatne na zakłócenia oraz kosztują więcej niż te przewodowe.

4. Pomoc sąsiada

Z sąsiadami warto żyć w zgodzie. Gdy wyjeżdżamy na dłużej nie zostawiajmy widocznych oznak naszej nieobecności. Poprośmy sąsiada o podlanie kwiatów, przewietrzenia domu czy zostawienie włączonego światła na jakiś czas. Takie drobiazgi mogą odstraszyć potencjalnego włamywacza.

Pamiętajcie, że bezpieczeństwo to podstawa. Tak samo jak grunt. Nawet najnowocześniejsze alarmy nie uchronią nas przed niebezpieczeństwem czyhającym w glebie. Jedyną ochroną jest przeprowadzenie badań środowiska gruntowo-wodnego. Dzięki niemu dowiemy się, czy nasz dom znajduje się na zdrowym podłożu, czy może wymaga natychmiastowej remediacji. Ile kosztuje takie badanie? Sprawdź sam na internetowym kalkulatorze przygotowanym przez specjalistów z firmy REMEA.