System ogrzewania to jeden z najważniejszych punktów w planie budowy domu. W czasach, gdzie na każdym kroku słyszymy o niebezpiecznym dla naszego zdrowia smogu warto zastanowić się nad wyborem najbardziej ekologicznego sposobu ogrzewania domu.

Gazowe kotły kondensacyjne

Jest to najczęściej wybierany sposób ogrzewania. Ze względu na wydzielanie się do atmosfery szkodliwych substancji nie jest to rozwiązanie całkowicie przyjazne środowisku. Jednak w porównaniu do kotłów na węgiel lub zwykłych kotłów gazowych zanieczyszczenie środowiska jest mniejsze. Jeśli chodzi o koszty to oprócz kotła trzeba wydać pieniądze również na przyłączenie go do sieci. Jednak koszty samej eksploatacji są niskie, ponieważ kocioł kondensacyjny uzyskuje ciepło nie tylko ze spalania gazu, ale również odzyskuje je ze spalin.

Pompa ciepła

Jest to najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania powierzchni, jednak wciąż nieznany na większą skalę. Działanie pompy polega na pobieraniu ciepła z powietrza, gleby i wód podziemnych oraz dostarczaniu go do obiegu grzewczego, zbiornika ciepłej wody lub bezpośrednio do pomieszczenia. Koszt instalacji jest wyższa niż pozostałe systemy grzewcze, jednak w perspektywie czasu jest tańsze w użytkowaniu.

Przed decyzją dotyczącą systemu ogrzewania warto każdą jego formę przekalkulować. Pamiętajmy, że nie do każdego domu sprawdzi się to samo rozwiązanie.

Zdrowie to podstawa

Gdy planujemy wydatki związane z inwestycją budowlaną stoimy przed wieloma dylematami – na czym możemy oszczędzić, a na czym nie. Zdecydowanie nie powinniśmy ciąć wydatków kosztem zdrowia, dlatego warto zadbać o wszystkie aspekty związane z jego ochroną. Oprócz poruszanej w tym artykule tematyce ekologicznego ogrzewania, zwróćmy też uwagę na podstawę, czyli grunt na którym budujemy nasz dom. To w nim może kryć się wiele niebezpieczeństw, o których zazwyczaj zapominamy. Dlatego warto pomyśleć o przeprowadzeniu badania gruntu i jego ewentualnym oczyszczeniu. Zadbajmy o siebie i bliskich w każdy możliwy sposób.

Dowiedz się więcej! Zapytaj specjalistów z REMEA oraz oblicz, ile kosztowałoby oczyszczenie twojego gruntu.