Nawozy zielone to najefektywniejszy sposób na bezpieczne poprawienie jakości gleby oraz dostarczenie jej składników pokarmowych. Mogą być one stosowane zarówno w gospodarstwach rolniczych, warzywnikach, sadach, jak i ogrodach przydomowych. Podpowiadamy, czym jest i jak samemu zrobić zielony nawóz.

 

Jak powstaje taki nawóz?

Zielony nawóz powstaje w wyniku uprawy wybranych gatunków roślin, a następnie zaoraniu całej uprawy oraz przykryciu ziemią. Rośliny na taki nawóz mają krótki okres wegetacyjny oraz w szybkim czasie wytwarzają dużą ilość zielonej masy. Najważniejszą grupę stanowią gatunki należące do rodziny motylkowatych, które dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi, wiążą azot z powietrza. Łącznie w ciągu sezonu rośliny te wprowadzają około 4-8 g azotu na 1 metr kwadratowy gleby. Należą do nich: łubin, seradela, wyka, koniczyna i peluszka oraz rośliny z innych rodzin – np. rzepak i gorczyca.

 

Zalety zielonych nawozów

dostarczanie glebie składników pokarmowych oraz materii organicznej;

poprawa struktury oraz właściwości fizycznych gleby

ograniczenie erozji oraz wysychania gleby

ich gęsty siew ogranicza wzrost chwastów

zwiększenie aktywności mikrobiologicznej gleby.

przyspieszenie tworzenia się próchnicy;

 

Kiedy je wysiewać?

Najczęściej nasiona wysiewa się w drugiej połowie lata, jako poplon. Rośliny można jednak wysiewać od wiosny do jesieni (w zależności od tego, czy są jare lub ozime). Oprócz wymienionych pojedynczych gatunków roślin, można stosować także mieszanki (bobiku, wyki, owsa, czy łubinu. Rośliny na nawozy zielone można zasiać w ogrodzie lub w warzywniku. Warto je zastosować po jak i przed zbiorem. To dobre rozwiązanie na zagospodarowanie pustych miejsc oraz skuteczne stosowanie zmianowania.

 

Jakie rośliny wysiać?

Łubin żółty – wytwarza głęboki system korzeniowy, poprawia jakość gleby. Łubin wysiewa się w dawce ok. 150g/10m² od wiosny do jesieni.

Peluszka – lubi podłoża średnio ciężkie, przepuszczalne. Norma wysiewu to 140-180g/10m².

Bobik – Najefektywniej uprawia się go na glebach zwięzłych o odczynie obojętnym, może rosnąć w podłożu wilgotnym. Normy wysiewu to 220-300g/10m².

Wyka siewna – ma głęboki system korzeniowy i wytwarza dużo masy zielonej. Nadaje się do nawożenia każdego typu gleby. Przeciętna norma wysiewu to 130g/10m².

Koniczyna – Warto wysiewać je na glebach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Przeciętna norma wysiewu to ok 30g/10m².

Facelia błękitna – to miododajna roślina jednoroczna, wysiewa się ją od wiosny do połowy lata. Norma wysiewu to ok 40g/10m².

Gorczyca i rzepak – ograniczają zachwaszczenie i występowanie szkodników. Uprawa gorczycy udaje się na glebach lekkich a rzepaku na glebach średnich. Norma wysiewu to 15-30g/10m².

 

Pielęgnacja roślin

W czasie uprawy należy podlewać i nawozić rośliny, ponieważ zwiększy to ilość wytwarzanej zielonej masy. Jesienią rośliny trzeba dokładnie przekopać oraz wymieszać z ziemią.

 

Kiedy zaorać?

Rośliny na zielony nawóz należy przekopać na głębokość około 10 cm, zanim przekwitną i stwardnieją łodygi. Wtedy rośliny się szybko rozłożą, a stosunek azotu do węgla w biomasie będzie najbardziej sprzyjał do tworzenia się próchnicy.

 

Nawozy naturalne to idealne rozwiązanie dla naszego ogrodu. Pamiętajmy również, by zadbać o jakość naszej gleby, poprzez badania gruntu oraz remediację, czyli jego oczyszczanie. Poświęćmy temu uwagi, ponieważ od stanu gleby zależy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.