Kompost jest najlepszym organicznym nawozem. Wzbogaca on glebę w próchnicę, dzięki czemu staje się pulchna, przewiewna, a jednocześnie zatrzymuje wodę. Jest on również źródłem łatwo przyswajalnych substancji odżywczych dla roślin. Podpowiadamy, jak założyć kompostownik w ogrodzie.

 

Co kompostować?

Do kompostowania nadają się wszystkie odpadki organiczne: obierki, kuchenne resztki (oprócz mięsa, ryb oraz kości), fusy z herbaty i kawy, popiół z kominka, pocięty papier (oprócz gazet) oraz wszystkie roślinne odpady z ogrodu. Odpowiednie są nawet gałęzie drzew i krzewów, pod warunkiem, że zostaną wcześniej drobno pocięte.

 

Gdzie zrobić kompost?

Kompost powinien być umieszczony na uboczu ogrodu, w lekko zacienionym, osłoniętym od wiatru miejscu. Stanowisko w półcieniu zapewni mniejszą utratę wilgoci (na słońcu woda za szybko odparowuje). Stanowisko w pełnym cieniu nie jest wskazane, ponieważ może ono utrudniać odpowiednie nagrzewanie się materii organicznej, co może spowolnić proces kompostowania lub doprowadzić do gnicia.

 

Warstwy materii organicznej

Kompostownik nie powinien mieć dna, po to by do materii dostały się mikroorganizmy oraz żeby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać. Materię organiczną najlepiej składować w miejscu gdzie ziemia jest lekka oraz przepuszczalna. Suche materiały mieszajmy z wilgotnymi, a zielone ze zdrewniałymi. Warstwy kompostu powinny mieć grubość nie większą niż 20 cm. Układanie ściętej trawy, liści i resztek roślin w zbyt grubych warstwach doprowadzi do gnicia, z powodu utrudnionego dostępu powietrza. Materiały ubogie w azot (kora, trociny, liście lub słoma) trudniej się rozkładają, dlatego należy je najpierw rozdrobnić i wymieszać z nawozami z zawierającymi dużo azotu – saletra amonowa, obornik krowi lub ptasi lub resztkami roślin motylkowatych.

 

Wykorzystanie kompostu

Kompost jest gotowy, gdy wszystkie składniki ulegną rozkładowi oraz przekształcą się w brązową, sypką masę. Cały proces rozkładania materii trwa około 18 miesięcy. Kompost można wykorzystać w uprawie wszystkich roślin w ogrodzie. Po przesianiu przez sito, rozsypujemy na rabatach warstwę o grubości około 5 cm, a na trawnikach o grubości 1 cm. W miarę możliwości warto delikatnie przekopać go z wierzchnią warstwą gleby. Dzięki stosowaniu kompostu, uboga w składniki odżywcze i mineralne gleba stanie się żyzna, urodzajna i bogata w humus, dzięki czemu możemy cieszyć się jej plonami.

 

Kompost to ekologiczny sposób na pozbycie się części odpadów. Ważne jest stosowanie w naszym ogrodzie tego naturalnego nawozu, jednak warto mieć na uwadze, że bez zdrowego gruntu wiele nie zdziałamy. Zanieczyszczenie gruntu to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i środowiska. Dzięki remediacji będziemy pewni, że nasz grunt nie jest zanieczyszczony, a my będziemy bezpieczni od działania toksycznych substancji zawartych w ziemi.