Malowanie mieszkania przeważnie przeprowadzamy latem. Jednak zimowy okres z powodzeniem możemy wykorzystać do renowacji wnętrz, jeżeli zadbamy o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu. Podpowiadamy, jak prawidłowo malować ściany w okresie zimowym.

 

Wybór farby

Większość farb do ścian nie ma nieprzyjemnego zapachu, więc nie ma problemu z przebywaniem w świeżo pomalowanych pomieszczeniach. Pamiętajmy jednak, że w czasie zimowego malowania nie będzie można długo oraz intensywnie wywietrzyć pomieszczeń. Długotrwałe otwarcie okien wychłodzi pomieszczenie oraz spowoduje, że farba będzie źle schła. Wybierzmy więc farbę o jak najniższej zawartości związków lotnych, które przy zamkniętych oknach mogą być szkodliwe.

 

Odpowiednia temperatura i wilgotność

Jeżeli będzie zbyt zimno, farba będzie schnąć dłużej, a w konsekwencji będzie się łuszczyć. Jeśli temperatura będzie za wysoka, farba wyschnie za szybko i na ścianie mogą pojawić się brzydkie smugi. Problem ten dotyczy szczególnie okolic kaloryferów. Zaleca się więc, aby przed malowaniem pomieszczenie nagrzać, a potem zakręcić grzejniki. Ważna jest też wilgotność powietrza w czasie malowania. Optymalna wynosi około 70%. Przy zbyt dużym poziomie wilgotności farba nie wyschnie dobrze.

 

Jak malować ściany?

Pamiętajmy, że ściany do malowania muszą być dobrze przygotowane (niezależnie od pory roku). Stare, łuszczące się powłoki należy usunąć, a ściana powinna musi być czysta i sucha. Nie powinno  być na niej spękań, pyłu lub kurzu. Malując używajmy jednego rodzaju narzędzia (wałka bądź pędzla). Starajmy się równomiernie i starannie nanosić farbę. Warto pamiętać też o tym, by ostatnie pociągnięcie pędzlem prowadzić w jednym kierunku.

 

 

Nowy wygląd ścian może diametralnie zmienić samopoczucie domowników, ale także estetyczny aspekt mieszkania. O tym samym możemy powiedzieć o ziemi, znajdującej się pod naszym domem. To w jakim stanie jest grunt, znacząco wpływa na nasze zdrowie, dlatego ważne jest, by o nim nie zapominać. Badanie gleby uchroni nas przed toksycznymi substancjami. Ich usunięcie możliwe jest dzięki przeprowadzeniu remediacji. Dowiedz się więcej!