Kwiaty doniczkowe uprawiane w domu poprawiają nastrój i posiadają wiele innych zalet. Do sypialni warto wybrać te, które posiadają walory terapeutyczne, nawilżają i oczyszczają powietrze, są korzystne dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Podpowiadamy, które kwiaty będą najlepszym wyborem do sypialni.

 

Kwiaty w sypialni – czy to dobry pomysł?

Badania wykazują, że niektóre rośliny doniczkowe, pobierając dwutlenek węgla i wydzielając tlen, odfiltrowują trucizny i inne zanieczyszczenia z powietrza, stwarzając w pomieszczeniu lepszą  atmosferę. Inne zaś doskonale nawilżają powietrze.

 Jakie wybrać?

– nawilżające i oczyszczające powietrze,

– redukujące zatrucia chemiczne,

– ograniczające rozwój mikrobów w powietrzu,

– nie wydzielające drażniącego zapachu.

Aloes zwyczajny –  filtruje powietrze z zanieczyszczeń, a nocą wytwarza tlen, pochłaniając przy tym dwutlenek węgla. Aloes to też doskonała roślina nawilżająca powietrze. Preferuje stanowisko słoneczne i wysoką temperaturę pokojową, którą na okres zimowego spoczynku należy obniżyć do około 10°C. Podlewać trzeba oszczędnie, nigdy bezpośrednio na liście.

Fikus sprężysty – jest bardzo skuteczny w pochłanianiu formaldehydu (znajduje się w dymie tytoniowym i klejach), dlatego może być stosowany jako roślina oczyszczająca powietrze. Preferuje jasne stanowisko i wysoką temperaturę.

Dracena wonna – najskuteczniejsza oczyszczająca powietrze dracena wśród wszystkich roślin z tego gatunku. Preferuje stanowisko jasne do umiarkowanego, należy chronić ją przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.

Bluszcz pospolity –  dobrze nawilża i oczyszcza powietrze, szczególnie polecany ze względu na pochłanianie formaldehydu. Preferuje umiarkowane oświetlenie i przeciętną temperaturę. Podlewamy go umiarkowanie, gdy przeschnie, zimą oszczędniej.

Storczyk – ma właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze z dwumetylobenzenu, a nocą dotlenia sypialnię. Preferuje stanowisko słoneczne oraz dużą wilgotność powietrza.

Szeflera drzewkowata – posiada właściwości usuwające zanieczyszczenia chemiczne z powietrza. Roślina jest łatwa w uprawie, preferuje stanowisko słoneczne i pół cieniste.

Skrzydłokwiat – pochłania aceton, benzen i formaldehyd z otoczenia oraz działa nawilżająco. Lubi półcień i wysoką wilgotność powietrza. Zimą zaszkodzić mu może zbyt mocno odkręcony kaloryfer i suche powietrze (zasychają końcówki liści).

 

Nie zapominajmy o tym, że w naszej ziemi mogą się kryć niewidoczne dla oka, a groźne dla zdrowia zanieczyszczenia chemiczne. Badanie gruntu pozwoli ustalić, czy jest on zanieczyszczony i czy przez to konieczna będzie remediacja. Warto pomyśleć o tym już teraz, ponieważ ta decyzja może okazać się zbawienna dla zdrowia naszej rodziny.