Dbanie o czystość powietrza nie oznacza rezygnacji z kominka. Jeśli zależy nam, aby w dymie z kominka było jak najmniej pyłów, szkodliwych gazów, należy poszukać odpowiedniego modelu. Aby to zrealizować, istotne jest również używanie odpowiedniej jakości drewna oraz prawidłowe palenie.

 

Ekoprojekt

Unia Europejska opracowała dyrektywę, tak zwany Ecodesign – Ekoprojekt. Ma on na celu polepszenie stanu powietrza przez zwiększenie sezonowej efektywności energetycznej urządzeń grzewczych i zmniejszenie ilości emitowanych przez nie zanieczyszczeń – pyłków, tlenku węgla, tlenków azotu, oraz organicznych cząstek gazowych. Ekoprojekt dotyczy również wkładów kominkowych, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2022r. Jednak już dziś wielu producentów wkładów kominkowych ma w ofercie produkty spełniające takie wymogi. Każde urządzenie grzewcze przed wprowadzeniem do obrotu przechodzi badania w Instytucie Energetyki, gdzie określa się jego parametry użytkowe.

 

Wymogi Ekoprojektu

Aby uzyskać certyfikat Ekoprojektu, wkłady kominkowe muszą spełniać wymogi sezonowej efektywności energetycznej oraz emisji spalin. Wkłady na drewno z zamkniętą komorą spalania będą musiały mieć sezonową efektywność energetyczną nie mniejszą niż 65%.

Emisja nie może przekraczać:

cząstek stałych – 40 mg/m3,

organicznych związków gazowych -120 mg/m3,

tlenku węgla – 1500 mg/m3,

tlenków azotu – 200 mg/m3.

 

Efektywne spalanie drewna

Producenci wkładów kominkowych wprowadzają innowacje, tak by w spalinach było jak najmniej zanieczyszczeń. Spaliny będą zawierać mniej szkodliwych cząstek, gdy osiągną wyższą temperaturę. W związku z tym palenisko wykłada się nowo opracowanymi materiałami. Do intensywnego palenia potrzebne jest dużo tlenu, więc stosuje się dodatkowe wloty powietrza do komory spalania. Spaliny nie powinny również szybko ulecieć do komina, tylko trzeba muszą dopalić się, tak by obniżyć zawartość szkodliwych cząstek. Stosuje się do tego deflektory albo zawirowywacze spalin. Dzięki temu spaliny dłużej krążą nad paleniskiem oraz mogą się lepiej dopalić. Wynikiem tych działań jest wyższa sprawność spalania oraz większa czystość spalin.

 

Jak poprawnie palić w kominku?

Ważny jest sposób palenia. Jeśli pod stos drewna włożymy zadrukowane gazety, najpierw do atmosfery polecą metale ciężkie z farby drukarskiej, a potem gęsty dym z powoli rozpalającego się drewna. Gdy na wierzchu stosu położymy cienkie kawałki drewnianej rozpałki i zaczniemy palić od góry, pojawi się czysty płomień i drewno będzie się spalać ekologicznie.

 

 

Zadbajmy o to, by nasze kominki nie zanieczyszczały powietrza. Szkodliwe dla zdrowia substancje docierają do nas także z ziemi. Nie przebadany grunt wiąże się z ryzykiem działania toksycznych substancji. Nie pozwólmy na to. Dzięki badaniu gruntu dowiemy się, czy jest wolny od zanieczyszczeń, czy konieczne będzie przeprowadzenie remediacji. Nie zwlekajmy z tą decyzją, ponieważ im szybciej wykryjemy zagrożenie, tym zdrowie nasze i naszych bliskich będzie bezpieczne.