Zbudowanie w ogrodzie karmnika, który zaopatrzymy w odpowiednią karmę, pomoże ptakom przetrwać zimę. Podpowiadamy, jak samodzielnie stworzyć karmnik dla ptaków i czym je dokarmiać. 

 

Kartonowy karmnik

Karton powinien być duży, a w środku pokryty aluminiową powłoką odporną na działanie wilgoci (po mleku lub soku). Należy najpierw go umyć dokładnie osuszyć. Na jednej z dłuższych ścianek kartonu, kilka centymetrów nad dnem, narysować trzeba otwór o wymiarach co najmniej 8 × 8 cm. Wycinamy go w taki sposób, aby góra otworu stworzyła niewielki daszek, który posłuży ptakom za osłonę przed wiatrem oraz deszczem. W górnej części kartonu zróbmy małe dziurki i przewleczmy przez nie sznurek, na którym zawiesimy konstrukcję.

 

Drewniany karmnik

Musimy przygotować: drewnianą deskę o długości 120 cm i szerokości co najmniej 25 cm, drewnianą kantówkę o długości 120 cm, 2 kątowniki, piłkę ręczną, wkręty do drewna, papier ścierny i wkrętarkę. Przycinamy drewniane elementy: deskę na trzy fragmenty o wymiarach: 35 × 25 cm, 42,5 × 25 cm i 42,5 × 23 cm, a kantówkę na cztery odcinki: 18 cm i dwa po 21 cm. Krótsze kantówki dodatkowo lekko nacinamy pod kątem 45°. Wygładzamy powierzchnię wszystkich drewnianych elementów i usuwamy z niej zadziory, używając do tego papieru ściernego. Korzystamy z kątownika, aby połączyć ze sobą dwa większe fragmenty deski w taki sposób, żeby stworzyły daszek opadający pod kątem 45°. Stwarzamy szkielet budki, skręcając ze sobą kantówki: ta o długości 21 cm powinna łączyć dwie o długości 18 cm. Skręcone kantówki przytwierdzamy do deski o wymiarach 35 × 25 cm, która będzie tworzyła podłogę karmnika. Przymocowujemy dach, osadzając go na wcześniej przygotowanych nacięciach i przykręcamy przy użyciu wkrętów do drewna oraz wkrętarki. Pamiętajmy jeszcze o tym, żeby zadbać o zabezpieczenie karmnika przed wilgocią i mrozem. Pomoże nam w tym impregnat do drewna nałożony na całą powierzchnię i pozostawiony do wyschnięcia.

 

Plastikowy karmnik

To karmnik wykonany z plastikowej butelki (po wodzie lub mleku) z poprzecznie włożonymi w nią drewnianymi łyżkami. Wystarczy na dole, u podstawy butelki wyciąć na przeciwległych ściankach dwa otwory i przez nie przełożyć drewnianą łyżkę. Takie same otwory robimy nieco wyżej (tak, by łyżki w widoku z góry krzyżowały się ze sobą). Na końcu należy przymocować wkręt ze sznurkiem do zakrętki, by karmnik mógł zawisnąć na drzewie.

 

Co wsypać do karmnika?

Pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli, czy przypraw. Ptaków nie wolno karmić zepsutym jedzeniem i resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im tak samo jak nam.

drobne ptaki (wróble, sikory, kowaliki, dzwońce, trznadle) najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa lub płatków owsianych

większe gatunki (sierpówki, gołębie, kawki, gawrony) należy dokarmiać większymi nasionami: pszenicą, grubą kaszą

dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny (nie może wisieć dłużej niż dwa tygodnie!)

kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki lub rodzynki czy suszone morele

ptaki wodne (kaczki, łabędzie) można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami lub kukurydzą

 

Tego ptaki nie mogą jeść

Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi: orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (spleśniały chleb), czy pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kasz.

 

 

 

 

 

 

Pamiętajmy o systematycznym czyszczeniu karmnika: usuwaniu niezjedzonych resztek oraz odchodów ptaków, by nie dopuścić do przenoszenia chorób między gatunkami i zadbać o własne bezpieczeństwo, sprzątajmy karmnik w rękawiczkach.

Oprócz regularnego dokarmiania ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo ptaków. Na zawieszenie karmnika należy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp oraz zapewnioną drogę ucieczki (np. przed kotem). Dokarmianie kończymy wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie zdobyć samodzielnie pożywienie.

 

Nie zapominajmy o przeprowadzeniu remediacji gruntu, który pozwoli nam wyeliminować niebezpieczne substancje  znajdujące się w glebie, a tym samym uchroni nasze zdrowie i naszych bliskich.