Śnieg nie przykrywa jedynie trawników, krzewów i drzew, ale również chodniki i podjazdy. W śnieżne zimy odśnieżanie ogrodu to niestety codzienne zajęcie, którego nie warto odkładać na później. Jak najlepiej radzić sobie z jego odśnieżaniem?

 

Czym odśnieżać?

Podstawowym narzędziem do odśnieżania powierzchni ogrodowych jest miotła, jednak nada się ona wyłącznie do suchego śniegu. W takim przypadku możemy posłużyć się także dmuchawą do liści. Więcej pracy mamy przy odśnieżaniu grubych warstw mokrego, zamarzniętego śniegu. W mniejszych ogrodach sprawdzi się wtedy łopata lub szufla. Jeśli musimy zadbać o naprawdę dużą powierzchnię terenu warto zastanowić się, czy nie lepsza będzie inwestycja w odpowiednią odśnieżarkę. Oszczędzimy nie tylko czas, ale i wysiłek.

 

Jak sprawnie odśnieżać ogród?

 

  • Najważniejsze jest, aby nie odkładać odśnieżania na później – zamarznięty śnieg jest bardzo trudno usunąć, a do tego pojawia się spore prawdopodobieństwo poślizgnięcia się, upadku i urazu.
  • Wybierz odpowiedni sprzęt, biorąc pod uwagę rodzaj i wielkość powierzchni.
  • Przed rozpoczęciem odśnieżania zaplanuj jego kierunek i odległość wyrzutu śniegu
  • Miejsce gromadzenia śniegu wybierz tak, aby nie przeszkadzał domownikom w normalnym funkcjonowaniu.
  • Jeśli to możliwe nie zostawiaj zasp śniegu na rabatach czy trawniku, ponieważ hamują one dostęp powietrza, a co za tym idzie – trawa staje się podatna na choroby i na wiosnę może być w złej kondycji.

 

Pod śniegiem kryje się ziemia, która może kryć w sobie wiele niebezpiecznych dla zdrowia związków chemicznych. Warto przeprowadzić badania środowiska gruntowo-wodnego i upewnić się, że żyjemy na zdrowym gruncie. Sprawdź, ile kosztowałoby Cię badanie gruntu!