Kompost to cenny nawóz, który jest bezpieczny dla roślin oraz doskonale polepsza jakość gleby. Niestety rozkład pryzm kompostowych trwa wiele miesięcy. Dowiedz się, jak przyspieszyć ten proces.

 

Zalety kompostu

Kompost możemy stosować do większości rodzaju upraw – od warzywnika po rabaty kwiatowe. Używać go można przez cały sezon, ponieważ jest nawozem wolnodziałającym.

Zalety stosowania kompostu:

– dostarcza roślinom wiele składników pokarmowych

– polepsza wodno – powietrzne właściwości gleby

– przyśpiesza tworzenie próchnicy

 

Ile trwa proces kompostowania?

Proces ten zazwyczaj trwa od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie uzyskujemy dojrzały kompost o ciemnym kolorze.

Sposoby na przyśpieszenie produkcji kompostu:

– wyłożenie kompostownika folią ogrodniczą – zwiększy się temperatura kompostu, dzięki czemu rozkład odpadów przebiegnie szybciej

– mieszanie kompostu – pryzmy należy przerzucać co 2 tygodnie. Przyśpieszy to rozkład nawet o kilkanaście tygodni.

– użycie kompostarterów – dzięki tym stymulatorom proces rozkładu skróci się o kilka miesięcy. Preparaty te znajdziemy w sklepach ogrodniczych, w formie stałej bądź cieczy, zawierające enzymy albo mikroorganizmy.

– dodanie wapnia – nie tylko przyśpieszy rozkład, ale też zapobiegnie pleśni. Zalecany w przypadku kompostu zawierającego dużą ilość trawy. Przykładowe dawki: 2-4 kg/m3   lub 1-2 kg/m3 wapna palonego

– dodanie mączki rogowej – sprawdzi się w przypadku kompostu z dużą ilością pędów, korzeni, kory.

– dżdżownice kalifornijskie – przerabiają materię organiczną na biohumus, co zwiększy jakość kompostu.

 

Warto stosować ten naturalny nawóz w naszym ogrodzie, jednak warto mieć na uwadze, że bez zdrowej gleby wiele nie zdziałamy. Zanieczyszczenie gruntu to poważne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia. Dzięki remediacji gruntu będziemy pewni, że nasz grunt nie jest zanieczyszczony, a my będziemy bezpieczni od działania szkodliwych substancji.