Drzewa owocowe są głównie atakowane przez choroby powodowane przez grzyby. Chore drzewa wolniej rosną, rodzą mniej owoców oraz są mniej odporne na mróz. Czasami przyczynami chorób mogą być też niedobory mikro/makro elementów, czy niekorzystne warunki uprawy. Podpowiadamy, jak zwalczyć choroby drzew owocowych.

 

Parch jabłoni i gruszy

Objawy parcha jabłoni występują na liściach, kwiatach, owocach, pędach oraz pąkach. Na liściach powstają ciemne plamy pokryte nalotem. Następnie zawiązki ulegają deformacji, a silnie porażone opadają. Na owocach widoczne są ciemne, okrągłe plamy. W przypadku gruszy objawy widoczne są na dolnej stronie liści, wzdłuż nerwu głównego. Powstają brunatne plamy, które z czasem się powiększają i ciemnieją, a porażone liście zamierają i opadają. Owoce są zniekształcone, a plamy pokrywające owoce pękają. Jak zwalczyć? Rośliny należy spryskiwać środkiem grzybobójczym co 5 dni, w okresie od fazy różowego pąka kwiatowego.

 

Drobna plamistość liści

Początkowo na dolnej stronie liści występują szarozielone przebarwienia, a następnie na górnej stronie liści tworzą się drobne, brunatne plamy. Porażone liście żółkną oraz opadają. Przy silnym porażeniu, już w pierwszej połowie lata drzewa wiśni oraz czereśni mogą zostać bez liści. Jak zwalczyć? Roślinę spryskujemy środkiem grzybobójczym zaraz po kwitnieniu.

 

Mączniak jabłoni

Objawy mączniaka występują na liściach, pędach, kwiatach oraz owocach, które pokryte są białym nalotem. Porażone liście mają zahamowany wzrost, ulegają deformacji i przedwcześnie opadają. Pędy przestają przyrastać, pąki zamierają przed rozwinięciem się, a na owocach widoczne jest ordzawienie. Jak zwalczyć? Wycinanie porażonych pędów od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby na liściach. Roślinę opryskujemy środkiem grzybobójczym od fazy różowego pąka.

 

Brunatna zgnilizna

Do porażenia owoców dochodzi w czasie ich dojrzewania, po długotrwałych opadach deszczu. Na pękniętych owocach pojawiają się brunatne, gnilne plamy, które szybko obejmują całą powierzchnię. Część porażonych owoców opada. Jak zwalczyć? Należy wyciąć porażone pędy oraz usunąć porażone owoce. Roślinę opryskujemy środkiem grzybobójczym na początku lub w pełni kwitnienia.

 

Co robić, w przypadku zanieczyszczonej gleby? Należy zbadać nasz grunt pod względem zanieczyszczeń chemicznych, a następnie przeprowadzić jego remediacje. Pomyślmy nad tym już teraz, by jak najszybciej chronić zdrowie naszej rodziny. Dowiedz się więcej od specjalistów z REMEA!