Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Nie da się uniknąć wszystkich błędów. Warto jednak starać się je możliwie zminimalizować.

Podpowiadamy, o czym musisz pomyśleć jeszcze przed stawianiem fundamentów, żeby później nie żałować swoich decyzji. To tylko 7 spraw, o których warto pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu.

1. Zadbaj o właściwe proporcje budynku

Chciałbyś mieć duży, obszerny dom? Cenisz sobie wolną przestrzeń? Masz dość ciasnoty? Uważaj, żeby nie przedobrzyć. Duży dom to nie tylko dodatkowe miejsce do zagospodarowania. To także wyższe koszty budowy, wykończenia, rachunki za prąd i ogrzewanie oraz większy metraż do sprzątania.

Im obszerniejszy dom, tym trudniej zachować jego właściwe proporcje. Nie powinieneś tego bagatelizować. Zachwiane proporcje sprawiają, że dom staje się mniej funkcjonalny, trudniejszy w budowie. Łatwiej popełnić przy nim błędy.

2. Myśl perspektywicznie

Myśl o domu w perspektywie wielu lat. Masz obecnie jedno dziecko? Może niedługo będziesz mieć dwójkę albo ktoś nowy wprowadzi się do Ciebie (na przykład schorowani rodzice). Korzystasz z rodziną tylko z jednego auta? Co jeżeli za jakiś czas będziecie potrzebować drugiego samochodu?

Zastanów się nad możliwymi scenariuszami i weź je pod uwagę przy planowaniu domu. Po ukończeniu będzie trudno wygospodarować dodatkowy pokój czy poszerzyć garaż.

Nie zapomnij w pośpiechu również o pomieszczeniach dodatkowych, jak schowek, garderoba czy spiżarnia – zobaczysz, że bardzo Ci się przydadzą.

3. Poznaj sąsiadów

Źle dobrani sąsiedzi już w bloku potrafią bardzo uprzykrzyć życie, to jednak nic w porównaniu z domkami jednorodzinnymi. Pies, który wchodzi na Twoją posesję,
porozrzucane śmieci na działce obok, zastawianie wjazdu – to tylko przykłady mniej drastycznych sytuacji, które mogą Cię spotkać. Dlatego zanim zdecydujesz się na kupno działki, poznaj swoich sąsiadów.

Pochodź po domach w okolicy i porozmawiaj z ludźmi. Nie oszukuj się, że sąsiedztwo nie ma znaczenia. Powinieneś lubić ludzi, obok których mieszkasz oraz móc liczyć na ich pomoc w razie potrzeby.

4. Popytaj o okolicę

Kochasz ciszę i spokój? Wybrałeś pod budowę swojego domu odosobnioną okolicę? Z okien będziesz mieć widok na łąkę albo las? Niestety ten stan może się długo nie utrzymać.

Lepiej dowiedz się wcześniej, jakie są plany zabudowy Twojej okolicy. Takie tereny potrafią się bardzo szybko zmienić. Powstają na nich skupiska domów, czasem większe ośrodki, hotele czy sklepy. Nie daj się nieprzyjemnie zaskoczyć.

Sprawdź również, czy w pobliżu nie ma wysypiska śmieci lub składowiska toksycznych odpadów. Ich sąsiedztwo może być źródłem zanieczyszczenia ziemi i wód gruntowych. Twoją czujność powinno obudzić także występowanie w okolicy zakładów przemysłowych, magazynów paliw, rurociągów przemysłowych, infrastruktury drogowej lub kolejowej, ale też upraw, gdzie mogą być stosowane nawozy sztuczne i środki ochrony roślin. Warto też zweryfikować, czy dana nieruchomość znajduje się w historycznym rejestrze zanieczyszczenia powierzchni lub w rejestrze szkód w środowisku udostępnianych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ).Jeśli chcesz mieć pewność, że zamieszkasz w czystym i bezpiecznym miejscu wykonaj badania gruntu sprawdzające obecność szkodliwych substancji.

Odwiedź urząd gminy i zapytaj o plany doprowadzenia dróg dojazdowych oraz całą potrzebną do funkcjonowania infrastrukturę (sklepy, punkty usługowe, komunikację miejską, itp.).

5. Sprawdź stan prawny działki

To jedna z pierwszych rzeczy, których powinieneś dopilnować. Przeanalizuj dokładnie księgi wieczyste. Upewnij się, że na terenie można rozpocząć budowę oraz nie ciążą na nim żadne hipoteki. Zwróć również uwagę, czy nabywając działkę, nie będziesz miał na głowie konserwatora.

6. Dopilnuj wszystkich formalności

Zadbaj o dokumenty, które potwierdzają, że jesteś formalnym właścicielem działki – poproś o odpis aktu notarialnego jej zakupu.

Przed rozpoczęciem budowy załatw wszystkie niezbędne pozwolenia. Zastanów się, czy będziesz składał zgłoszenie z projektem budowlanym czy ubiegał się o pozwolenie na budowę.

Ubezpiecz swoją nieruchomość. Zdarzają się różne sytuacje i lepiej być na nie przygotowanym.

7. Kupuj materiały od sprawdzonych producentów

Nie oszczędzaj na materiałach budowlanych. To od ich jakości zależy w dużej mierze trwałość Twojego domu. Kupuj tylko od sprawdzonych producentów.

Jeżeli chcesz wydać mniej, zaopatruj się w hurtowniach.

 


 

Projekt domu, okolica i pobliska infrastruktura, sąsiedzi, stan prawny działki oraz najważniejsze formalności – o tych rzeczach powinieneś pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Jeżeli na tym etapie popełnisz błąd, najprawdopodobniej nie będziesz już w stanie go naprawić.