Nawożenie to ważny zabieg pielęgnacyjny, który zapewnia roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Jednak najczęściej przeprowadzamy go za pomocą nawozów mineralnych (sztucznych), co nie jest  dobrym rozwiązaniem dla roślin. Podpowiadamy, jakie wybrać naturalne nawozy do naszego ogrodu. 

 

Po co roślinom nawożenie?

Nawożąc glebę uzupełniamy pierwiastki, które później pobierają je nasze rośliny. Bez nawożenia, nasza gleba stałaby się jałowa. Zabrakłoby w niej pierwiastków tj.: azot, fosfor, potas oraz innych, które są niezbędne roślinom m.in. do zdrowego wzrostu, rozbudowy korzeni, kształtowania liści i odporności na choroby.

Czym nawozić?

Mamy do wyboru dwa typy nawozów:

mineralne – produkowane przemysłowo, do intensywnego rolnictwa, szkodliwe dla środowiska, powodują zasolenie gleby i stopniowe jej wyjałowienie

organiczne – pochodzenia naturalnego, do upraw zrównoważonych, ekologicznych, sprzyjające obiegowi materii w przyrodzie, użyźniają glebę i poprawiają strukturę gleby.

Najlepszym więc sposobem nawożenia naszego ogrodu będzie wybór nawozów organicznych, np.:

kompost – niezbędny na naszej działce, jest to sposób na odzyskanie substancji odżywczych z naszych bio odpadów z kuchni – np. obierków, skorupek jaj, resztek roślin z ogrodu. Kompost jest dodatkiem do użyźniania gleby oraz zwiększania w niej bioróżnorodności, lecz samym kompostem nie damy rady użyźnić całego ogrodu. Kompost nie ma aż tak dużo wartości odżywczych, a rośliny w okresie wegetacyjnym potrzebują ich znacznie więcej. Korzystajmy więc z niego jako wspomagacza naszego ogrodu.

obornik – jest naturalnym nawozem pochodzenia zwierzęcego. Nie musimy posiadać zwierząt, by taki nawóz uzyskać. W sklepach ogrodniczych możemy zakupić obornik w formie granulowanej, dzięki czemu jego użytkowanie jest zdecydowanie łatwiejsze. Obornik wzbogaca glebę głównie w azot, ale także rozluźnia jej strukturę i wzbogaca w próchnicę.

 

Wady mineralnego nawożenia

Nawożąc chemicznie stale pogarszamy jakość naszej gleby. Rośliny nawożone mineralnymi nawozami są w gorszej kondycji, niż rosnące naturalnie, ponieważ:

mają słabsze ściany komórkowe i są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

są mniej odporne na ataki szkodników i chorób grzybowych.

Inne wady nawożenia chemicznego:

straty nawozów o 30% – forma mineralna azotu ulatnia się, przez co rośliny nie wykorzystują całego nawozu.

gorszy rozwój korzeni – roślina od razu dostaje całość substancji odżywczej, nie ma powodu wykształcać korzeni, które poszukują pożywienia w głębi gleby we współpracy z pożytecznymi mikroorganizmami glebowymi. Przez to roślina szybciej rośnie, ale jest mniej odporna na suszę, i mniej stabilna w gruncie.

wyższe koszty – nawożenie chemiczne jest nietrwałe, należy powtarzać je co 3-4 tygodnie, aby efekt się utrzymywał.

ryzyko spalenia rośliny przy przedawkowaniu nawozu.

 

Pielęgnujmy nasz ogród świadomie – wybierajmy rozwiązania, które pozwolą się cieszyć zdrowiem i przyrodą wokół nie tylko nam, ale także innym pokoleniomNie inaczej jest w przypadku gleby. Zbadajmy nasz grunt już teraz, by mieć pewność że nie jest on zanieczyszczony. Nie odkładajmy tego na przyszłość- zdrowie naszych bliskich i nasze jest przecież najważniejsze.