Jeśli chcesz, by świat żył bardziej ekologicznie, zacznij od siebie i swojego ogrodu. Podpowiadamy, jakie działania wykonywać, by zminimalizować zanieczyszczenie środowiska. 

 

Czym jest zero waste?

Główną ideą jest niemarnowanie, czyli generowanie jak najmniejszej ilości odpadów. To styl życia polegający na ograniczeniu produkcji śmieci do minimum dzięki wyrzucaniu tylko tego, co nie podlega recyklingowi albo nie może zostać użyte ponownie. Założenia te dotyczą szerokich działań oraz nawyków sprawdzających się zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

 

Od czego zacząć ?

Najlepiej od ekologicznych metod ochrony oraz nawożenia. W wolnych chwilach można spróbować sił w DIY. Warto jest eksperymentować, uczyć się nowych metod, korzystnych dla środowiska naturalnego ale i dla naszego portfela.

Zasady zero waste sprowadza się do pięciu “r”:

– refuse (odmowa) – ograniczenie zbędnych zanieczyszczeń, np.: odmawianie jednorazowych opakowań oraz wszystkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska.

– reduce (ograniczanie) – zmniejszenie ilości odpadów, ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów – używanie tylko tych produktów, które są nam niezbędne.

– reuse (ponowne używanie) – ponowne wykorzystanie produktu, które jest już w posiadaniu, np. używanie wielorazowych opakowań, oddanie nienoszonej odzieży potrzebującym.

– recycle (poddawanie recyklingowi) – segregacja i recykling odpadów

– rot (kompostowanie) – kompostowanie odpadów organicznych, a następnie uzyskanie z nich naturalnego nawozu.

 

Recykling = zero waste?

Recykling koncentruje się na problemie odpadów, a nie na źródle problemu. Zero Waste natomiast dąży do wyeliminowania śmieci, które trzeba by było zbierać, sortować, przetwarzać, doczyszczać i dopiero po tym kierować do recyklingu. To koncepcja, zgodnie z którą, produkty i ich opakowania są wytwarzane w sposób umożliwiający ich naprawę, odnowę, przetwórstwo i ponowne wykorzystanie w innych, pokrewnych zastosowaniach.

 

 

Każde nasze działanie ma wpływ na otoczenie, ludzi, a szczególnie na Ziemię. Dlatego ważne jest świadome podejście do tego, jaki mamy codzienny wpływ na planetę, by maksymalnie ograniczyć liczbę odpadów. Zanieczyszczenia mogą znajdować się też w glebie. Chemiczne odpady są niebezpiecznymi dla zdrowia i środowiska substancjami, dlatego ważne jest, żeby zadbać o glebę, na przykład przez badania gruntu i remediację, czyli jego oczyszczanie. Poświęćmy więcej uwagi Ziemi, bo od stanu środowiska zależy bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.