Niebieski na papier, zielony na szkło, żółty na metale i tworzywa sztuczne, brązowy na bioodpady oraz czarny na odpady zmieszane. To podstawowe zasady segregacji śmieci. Jednak nie jedyne. Co musisz jeszcze wiedzieć?

 

 

Przypomnijmy ogólne zasady sortowania odpadów

  • papier – kolor niebieski (czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy),
  • metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty (puste opakowania, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku, zgniecione puszki po napojach i żywności),
  • szkło – kolor zielony (puste opakowania szklane, butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach),
  • bio – kolor brązowy (odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych),
  • zmieszane – kolor czarny (resztki mięsne oraz kości, mokry, zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, potłuczone szkło i lustra, tekstylia); do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy tylko to, czego nie udało się rozdzielić do wymienionych pojemników na odpady segregowane.
  • odpady zielone – kolor szary (liście, skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie)

 

Odpady problematyczne 

Robisz jesienne porządki w szafie i chcesz pozbyć się starych ubrań? Jeśli nadają się jeszcze do użytku – daj im drugie życie sprzedając przez internet lub przekazując na zbiórkę odzieży. Jeśli jednak są za bardzo zniszczone to wrzuć je do odpadów zmieszanych.

Gdzie wyrzucić przepaloną żarówkę? Mimo że są ze szkła, nie powinno się ich wyrzucać do zielonego pojemnika. Tradycyjne żarówki wrzucamy do odpadów zmieszanych, świetlówki zanosimy do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, a żarówki LED w pojemnikach na zużyte sprzęty elektroniczne.

Co zrobić z przeterminowanymi lekami? Pamiętajmy, że są to odpady niebezpieczne, dlatego ich miejsce jest w specjalnych pojemnikach w aptekach.

Dość problematycznym odpadem jest opakowanie po jogurcie. Ich wykonanie sprawia, że musimy wyrzucić je nie do pojemnika na papier, ale do kosza na metale i tworzywa sztuczne.

Gdzie wrzucić resztki jedzenia?

Pamiętajmy, że według obowiązujących przepisów musimy oddzielić resztki biodegradowalne od odpadów zmieszanych. Chodzi o obierki z owoców i warzyw, ogryzki, skorupki z jajek czy fusy z kawy i herbaty (bez kości i mięsa). Dotychczas wszystkie te śmieci lądowały razem w miejskiej Ekospalarni, która wytwarza z nich energię elektryczną i cieplną. Po zmianach bioodpady są odbierane osobno i przewożone do specjalnych instalacji, czyli biogazowni.

Recykling ratuje naszą planetę i jest dobrą praktyką ochrony środowiska na co dzień. A skoro jesteśmy już przy ochronie środowiska, to warto przypomnieć, że odpady kryją się także w glebie. Dlatego ważne jest, aby szukać danych potwierdzających przebadanie środowiska gruntowo-wodnego. Jeśli wystąpi potrzeba przeprowadzenia remediacji nie zwlekajmy – im wcześniej zaplanujemy oczyszczanie gruntu, tym tańszy będzie koszt przeprowadzenia tego procesu.

Chcesz dowiedzieć się, ile mniej więcej będzie kosztować przeprowadzenie takiego badania na twojej działce? Sprawdź kalkulator REMEA.