W Polsce znajduje się wiele poprzemysłowych terenów, które obecnie są jedynie zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców, a mają potencjał do stania się ładnymi, innowacyjnymi i przede wszystkim bezpiecznymi miejscami spotkań. Czy umiemy je wykorzystać?

Inwestycje na terenach poprzemysłowych stają się coraz bardziej popularne. Ich atutem zdecydowanie jest świetna lokalizacja, jednak należy pamiętać o niebezpieczeństwie, jakie kryje się w ziemi. Niestety pojęcie remediacji czy rekultywacji terenów zanieczyszczonych nadal budzi ogólne zdziwienie i dezorientację. Jednak na mapie Polski pojawiają się miasta, które świadomie i profesjonalnie podchodzą do ochrony środowiska i dbają o zdrowie swoich mieszkańców.

Takim miastem jest Ruda Śląska, która w październiku podjęła decyzję o rekultywacji terenów po byłej koksowni. Władze miasta nie tylko zadbały o pozbycie się niebezpiecznych substancji ze środowiska, ale również postanowiły urozmaicić krajobraz Rudy. W miejscu po koksowni w Orzegowie ma powstać park. Przestrzeń rekreacyjno-kulturowa ma łączyć w sobie miejsce przyjazne  mieszkańcom, ale także nawiązywać do historii zakładu. Zakończenie prac w ramach tej inwestycji zaplanowane jest na rok 2021.

Dużo mówi się o zanieczyszczonym powietrzu, o spalinach samochodowych, o smogu, który ostatnimi czasy stał się jednym z najgorętszych tematów społecznych. Niestety zapominamy o innym, równie groźnym niebezpieczeństwie – zanieczyszczonej glebie. Dbajmy nie tylko o stan naszego powietrza, ale i gruntu – pytajmy o badania ziemi, żeby mieć pewność, że nasz teren jest nieskażony, ale również aby aktywizować taką postawę u dużych inwestorów, którzy w znaczący sposób mogą wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.

Więcej o inwestycji dowiesz się TUTAJ.