Coraz częściej dzisiejsze ogrody stają się ekologiczną pustynią. Co robić oraz czego nie robić, aby nasz ogród był częścią ekosystemu?

 

Trawa

Tradycyjnie koszony trawnik jest mało ekologiczny, ponieważ często koszona trawa potrzebuje większej ilości składników odżywczych, żeby odbudować swą masę. Z tego względu często dochodzi do przenawożenia, co prowadzi z kolei do skażenia gleby oraz gruntowych wód. Warto kawałek trawnika poświęcić na mieszankę łąkową zawierającą oprócz trawy również polne kwiaty. Taki naturalny trawnik będzie dużo łatwiejszy w utrzymaniu, a przede wszystkim bliższy ekologii – koszony do trzech razy w roku, nie wymaga nawożenia ani częstego podlewania. Co ważne, jest również przyjazny dla owadów, w tym pszczół oraz dla małych zwierząt.

 

Chwasty

Niestety najczęstszą metodą na pozbycie się chwastów jest spryskanie ich środkiem chemicznym. Na szczęście możemy je zwalczyć bez użycia chemii. Pierwszym sposobem jest polewanie ich wrzątkiem. Można też użyć do tego agrowłókniny, okrywając nią rabaty. Zabezpieczy ona przed ponownym ich wyrastaniu. Agrowłóknina dobrze zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu zaoszczędzimy na podlewaniu ogródka. Warto nie usuwać wszystkich chwastów, ze względu na to, iż jest to pokarm dla wielu pożytecznych owadów w naszym ogrodzie.

 

Kompost i nawozy

Dobrze prowadzony kompost stanowi źródło cennego nawozu dla ogrodu. Oprócz zawartości mikro i makroelementów ważnych dla roślin, poprawia znacząco strukturę gleby. Pamiętajmy, że na kompost możemy wyrzucać nie tylko skoszoną trawę ale i resztki ogrodowe (zeschłe liście, drobne gałązki), czy domowe (obierki, skorupki jajek, ziemia doniczkowa).

 

Rośliny

Dobrze, jeśli w naszym ogrodzie posadzimy rośliny przyciągające owady, a ich owoce będą stanowiły pokarm dla ptaków.

 

Woda w ogrodzie

Oczka wodne lub baseny mające opadające ściany, mogą być pułapką dla zwierząt. Te płytkie będą zdecydowanie bezpieczniejsze. Magazynujmy i wykorzystujmy też deszczówkę, np. do podlewania ogrodu.

 

Pamiętajmy, że gleba w naszym ogrodzie jest najważniejsza. To od niej zależy wzrost i rozwój roślin. O tym, że jest ona zanieczyszczona sami się nie dowiemy, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badana gruntu. Nie odkładajmy tego badania na później – im wcześniej wykryte zostaną zanieczyszczenia, tym szybciej przeprowadzona będzie remediacja gruntu, co uchroni rośliny, a przede wszystkim nasze zdrowie.