Funkcjonalność i wytrzymałość czy przytulna atmosfera? Jeszcze kilka lat temu musielibyśmy wybierać. Jednak obecnie drewnopodobne płytki stanowią doskonałą imitację drewna i z powodzeniem zastępują panele. Zatem – jakie płytki wybrać do naszego wnętrza?

Największym powodzeniem cieszą się płytki drewnopodobne gresowe. Są twarde i odporne na mróz, dzięki temu sprawdzą się również na zewnątrz. Ich wytrzymałość nie wyklucza walorów wizualnych. Jedną opcją jest gres szkliwiony, pokryty specjalną ochronną warstwą szkliwa. Producenci decydują się także na dekoracyjny gres polerowany. Ten rodzaj płytek uchodzi za ładniejszy jednak łatwo ulega zarysowaniom lub zabrudzeniom.

Wzór drewna coraz częściej pojawia się na glazurze oraz na płytkach terakotowych, które wybierane są do wykończenia podłóg oraz ścian wewnętrz. Glazura, która jest cieńsza niż gres, ale łatwa w czyszczeniu, stosowana jest głównie w łazienkach i kuchniach. Terakota zaś może pod względem wytrzymałości nie dorównuje płytkom gresowym, ale jest odporna na działanie środków chemicznych, co ułatwia jej czyszczenie.

 

Salon

Płytki podłogowe imitujące drewno mogą zastąpić panele lub parkiet w salonie. Obecne producenci starają się, aby płytki przypominały fakturę drewna. Na rynku dostępne są płytki, które nie tylko kolorem naśladują drewno, ale także mają słoje. Dzięki temu oddają surowy charakter drewna.

W związku z tym, że podłoga w salonie jest narażona na uszkodzenia w mniejszym stopniu niż podłoga na przedpokoju, w kuchni czy w łazience, możemy wybrać dowolny rodzaj wykończenia. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu chcemy stworzyć nasze wnętrze. Do chłodniejszych, eleganckich salonów polecany jest gres polerowany oraz gres szkliwiony o błyszczących wykończeniu. Lśniąca powierzchnia podłogi imituje lakierowany parkiet. Przytulny efekt dadzą nam zaś płytki gresowe szkliwione, które przypominać mogą np. stare, bielone drewno.

Kuchnia, łazienka i przedpokój

Płytki drewnopodobne najczęściej wybierane są właśnie do kuchni i łazienki. Są trwałe, łatwe w czyszczeniu i przede wszystkim odporne na wilgoć i silne środki chemiczne. Do tych pomieszczeń zalecane są przede wszystkim płytki szkliwione o gładkim wykończeniu. Matowe płytki mogą okazać się uciążliwe przy utrzymywaniu czystości. Porowata powierzchnia przyciąga brud, który wnika w strukturę płytki i często jest niedosunięcia. Pamiętajmy jednak, że podłoga w łazience nie powinna być zbyt śliska.Gdyż kuchnia i łazienka to miejsca, w których nie trudno o wszelkiego rodzaju zachlapania, a śliskie płytki zwiększają ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Kolejną ważna kwestią w wyborze gresu podłogowego jest jego odporność na ścieranie. Wnoszony na butach piasek czy ciężar przesuwanych krzeseł powodują stopniowe ścieranie się płytek. Podłoga staje się wtedy matowa i widoczne są na niej rysy. W pomieszczeniach z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz zaleca się położenie płytek IV klasy ścieralności, w pozostałych przypadkach wystarczą płytki III klasy.