Tuje to jedne z najpopularniejszych krzewów ogrodowych. Nie mają wielu wymagań i są łatwe w uprawie. Aby rośliny iglaste były ozdobą ogrodów, pamiętajmy o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jak właściwie je pielęgnować.

 

Sadzenie

Tuje można sadzić przez cały sezon, od kwietnia, aż do połowy października. Najlepiej będą rosły w miejscach słonecznych lub w półcieniu, znacznie gorzej w cieniu. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna, wilgotna. Źle znoszą przesadzanie, dlatego warto od razu wybrać miejsce, w którym roślina będzie mogła zostać na stałe.

 

Podlewanie

Tuje nie wymagają częstego podlewania, jednak nie oznacza to, że możemy nie podlewać ich wcale. Młode rośliny wymagają regularnego nawadniania, dlatego najlepiej robić to rzadko ale obficie. W sezonie podlewajmy je rano lub wieczorem, raz w tygodniu.

 

Nawożenie

Nawożenie tui stosuje się kilka razy w sezonie. Wiosną wybierzmy nawozy azotowe, latem potasowe i fosforowe. Podłoże wokół żywotników można także ściółkować. Ograniczy to zachwaszczenie, oraz zmniejszy wyparowywanie wody z gleby.

 

Przycinanie

Ważnym zabiegiem jest także cięcie. Tuje rosnące w żywopłocie przycinamy 2-3 razy w sezonie (od końca marca do sierpnia). Pędy należy wtedy skrócić o około 1/3 długości. W sierpniu przycinamy tuje po raz ostatni skracając pędy o 1-2 cm.

 

Choroby

Tuje rzadko są atakowane przez szkodniki. Najczęściej problemy z ich uprawą wynikają z niewłaściwego nawożenia, nieprawidłowego podlewania, czy złego stanowiska. W takich sytuacjach najczęściej reagują żółknięciem i brązowieniem igieł. Należy się więc upewnić, czy dany objaw powstał w skutek choroby, czy jest efektem złej pielęgnacji rośliny.

 

Jednak kluczową kwestią jest ziemia. Pamiętajmy, że sadząc jakiekolwiek rośliny musimy mieć pewność, że grunt, na którym będą rosnąć został przebadany pod względem zanieczyszczeń chemicznych. Taką gwarancje może dać nam wyłącznie badanie gruntu, którego przeprowadzenie nie kosztuje wiele, a wpływa na bezpieczeństwo naszej rodziny.