Gleba jest najważniejszym elementem ogrodowego ekosystemu. Dbając o glebę, dbasz o cały ogród. Jak sprawdzić, jaki jest stan naszej gleby?

 

Badanie składu gleby

Żeby sprawdzić, jaki jest skład fizyczny gleby, wystarczy ścisnąć ją w dłoni. Gleba gliniasta stworzy zwartą kulkę i pobrudzi palce, a piaszczysta nie będzie lepka i rozpadnie się w dłoniach. Najlepsza ziemia ogrodowa po ściśnięciu lekko pobrudzi palce, rozpadnie się na grudki. Wynika to z jej składu z różnych frakcji – gliniastej i piaszczystej oraz dużej ilości dawki materii organicznej. Ziemia gliniasta jest za ciężka dla większości roślin. Jest też mało przepuszczalna dla wody. Ziemia piaszczysta jest za luźna, przez co woda szybko przez nią przesiąka. Idealna gleba ogrodowa powinna być bogata w próchnicę, która zwiększy przepuszczalność ciężkiej gliny oraz polepszy magazynowanie wody w przypadku lekkiego piasku.

 

Skład gleby

Materia organiczna jest niezbędna glebie – jest siedliskiem do życia dla milionów pożytecznych mikroorganizmów, a także drobnych zwierząt, które są odpowiadają za przeprowadzanie ważnych reakcji chemicznych, dzięki którym składniki mineralne są łatwo dostępne do pobrania przez rośliny.

 

Jak sprawdzić skład chemiczny gleby?

Zgłoś się do naszych specjalistów. Oferujemy:

  • badania składu gleby mające na celu określenie stopnia zanieczyszczenia gleby i wody gruntowej zgodnie z przyjętymi normami,
  • pobór próbek gruntu,
  • analizy, badanie chemiczne gruntu i wody – w tym badanie kwasowości gleby,
  • kompleksowe badania geologiczne gruntu w celu określenia parametrów fizyko-chemicznych gruntu,
  • kompleksowe rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych.

 

Ważne jest, aby mieć świadomość co może kryć się w ziemi. Pamiętajmy – bezpieczeństwo to podstawa, tak samo jak grunt. Jedyną ochroną jest przeprowadzenie badań gruntu, dzięki któremu dowiemy się, czy nasza działka znajduje się na zdrowym podłożu, czy może wymaga natychmiastowej remediacji.