Prawidłowy siew trawy jest ważnym etapem przy zakładaniu trawnika. Od tego zależy przyszły wygląd naszej murawy. Bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża oraz właściwe wykonywanie poszczególnych etapów zakładania trawnika. Podpowiadamy, jak prawidłowo zasiać trawnik.

 

Termin wysiewania nasion

Najlepszym okresem do wysiewu trawy jest druga połowa kwietnia, aż do końca maja. Drugim terminem jest połowa sierpnia aż do września. Istotne jest, by nie zakładać trawnika później niż do połowy września, ze względu na umożliwienie nasionom ukorzenienie się przed nastaniem mrozów.

 

Przygotowanie podłoża

Ważne jest prawidłowe przygotowanie podłoża pod trawnik, ponieważ w przeciwnym razie efekt wysianych nasion będzie mierny. W pierwszej kolejności zbadajmy odczyn gleby. Do prawidłowego rozrostu, trawy potrzebują podłoża lekko kwaśnego. Jeśli gleba ma odczyn powyżej 7,0 pH, należy ją zakwasić, stosując nawozy zakwaszające (np. siarczan amonu). Jeśli gleba ma odczyn poniżej 5,5 pH, to należy ją zwapnować, dzięki czemu odczyn się nieco podniesie. Na terenie, gdzie wcześniej uprawiane były warzywa, a teraz planujemy założyć trawnik, wystarczy przekopać ziemię grabiami oraz oczyścić z chwastów lub kamieni. Pamiętajmy, by chwasty usunąć z korzeniami, żeby nie rozprzestrzeniały się i nie zajmowały miejsca nasionom trawy. W przypadku, gdy gleba jest uboga w składniki mineralne, należy ją użyźnić wzbogacając o substancje organiczne. Dobrym rozwiązaniem jest rozsypanie kompostu, a następnie rozgrabienie go po całej powierzchni przygotowanej na trawnik. Jeśli mamy gliniaste podłoże, można dodać piasek, który zwiększy przepuszczalność oraz umożliwi prawidłowy rozwój nasion.

 

Jak siać?

Sposób siania jest bardzo ważny, jeśli chcemy uzyskać gęsty i zdrowy trawnik. Po wysypaniu nasion z opakowania, należy je dobrze wymieszać i siać krzyżowo. Możemy to zrobić ręcznie, czy też użyć siewnika, który zapewni większą równomierność. Najpierw siejemy wzdłuż, a potem w poprzek. Następnie przykrywamy nasiona warstwą substratu torfowego (wystarczy ok. 1-2 cm). Wałowanie to niezbędny krok, który trzeba wykonać podczas siania. Dociskamy nasiona do wierzchniej warstwy gleby. Po zwałowaniu, ziemię należy obficie podlać. Przy prawidłowym rozwoju nasiona kiełkują już po 3 tygodniach.

 

Najlepszymi nawozami dla naszego ogrodu są nawozy naturalne, które możemy uzyskać z kompostu. Warto go dobrze wykorzystać, mając przy tym pewność, że nasza gleba jest wolna od chemicznych zanieczyszczeń. Im wcześniej przebadamy nasz grunt, tym późniejsze koszta remediacji będą mniejsze, a nasze zdrowie bezpieczne.