Gorące, suche lato to trudny okres dla naszego ogrodu, dlatego nie zapominajmy o odpowiedniej pielęgnacji. Jak zadbać o ogród w upały? 

 

Podlewanie

Rośliny nawadniajmy wcześnie rano lub wieczorem. Podlewanie w samo południe może je poparzyć. Intensywniej podlewajmy krzewy o płytkim systemie korzeniowym, zwłaszcza te lubiące wilgoć (azalie, magnolie, hortensje, wrzosy). Jeśli jest to możliwe – nawadniajmy letnią wodą, ponieważ zbyt zimna może wywołać u roślin szok termiczny. Pamiętajmy też o glebie – w upały bardzo szybko wysycha. Aby zmniejszyć parowanie wody, przykryjmy ją grubą warstwą ściółki – korą drzew iglastych, trocinami lub suchymi rozdrobnionymi liśćmi.

 

Trawnik

W czasie upałów trawnik nie może być zbyt koszony zbyt krótko, aby nie narażać odsłoniętych dolnych części źdźbeł na wyschnięcie. Noże kosiarki dobrze podnieść o 3 cm wyżej niż zazwyczaj. Warto również zwiększyć częstotliwość koszenia, żeby skracać mniejszą część źdźbła. Nie można kosić trawy w godzinach południowych, wtedy kiedy słońce świeci najsilniej. W upały trawnik podlewajmy codziennie, najlepiej rano, tak aby woda przesiąkała na głębokość 15 cm, tam gdzie są korzenie roślin.

 

Strzyżenie roślin

W upalne dni lepiej unikać strzyżenia roślin. Najlepiej skracać je w chłodniejsze, pochmurne dni, tak aby odsłonięte partie roślin nie ulegały poparzeniu oraz nie zasychały.

 

Oczko wodne

Glony w oczku wodnym to zjawisko częste w upalne dni. Żeby temu zapobiec, konieczne jest filtrowanie wody. Jeśli w oczku wodnym są ryby, to wydajność pompy powinna umożliwiać przepływ całej wody przez filtr przynajmniej raz w ciągu godziny. W oczku wodnym, gdzie są same rośliny wystarczą urządzenia o przepustowości mniejszej o połowę.

 

Zanieczyszczenie gruntu to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i środowiska. Dzięki remediacji zyskamy pewność, że nasz grunt nie jest zanieczyszczony, a my będziemy bezpieczni od działania toksycznych substancji zawartych w ziemi.