Robaki w domu są zmorą wielu lokatorów. Kurz, brud i wilgoć to świetne warunki rozwoju dla wielu owadów, dzięki czemu szkodniki mogą mieszkać w naszej łazience, kuchni, a nawet w sypialni. Potrafią przenieść groźne infekcje oraz zanieczyścić jedzenie. Jak z nimi walczyć?

 

Rybik cukrowy

Srebrzyste, bezskrzydłe owady, mające długie, nitkowate czułki. Chętnie jedzą papier w każdej postaci, kleje, resztki ze stołu, a także klej do tapet, podłóg i kafli. Rybiki prowadzą nocny tryb życia. Lubią ciemne, ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej znajdziemy je w łazience. Skutecznym sposobem na rybika cukrowego są chemiczne środki owadobójcze.

 

Karaluchy i prusaki

Karaluchy i prusaki szybko uodparniają się na nowe trucizny. Lubią ciepło i wilgoć. Im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym szybszy jest cykl rozwojowy. Są nosicielami zarazków gruźlicy, tyfusu, cholery oraz larw nicieni. Walka z karaluchami to przede wszystkim poprawianie warunków higienicznych (wyrzucanie odpadów w szczelnych workach, zabezpieczanie żywności), oraz stosowanie odpowiednich środków czyszczących. Dezynsekcja powinna być powtarzana co 3-4 tygodnie (prusaki) i 7-8 tygodni (karaluchy).

 

Mole

Mole najbardziej aktywne są podczas cieplejszej pory roku (wysokie temperatury zwiększają przeżywalność populacji). Rozwój trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od warunków klimatycznych. Moli można pozbyć się przy użyciu naftaliny czy wielu innych specyfików dostępnych w sklepach. Skutecznym, domowym sposobem, jest wyłożenie półek szafy gazetami, a także powieszenie woreczków z lawendą, zielem angielskim i skórką cytryny.

 

Pająki

Pająki w domu to powszechny problem, zwłaszcza dla osób mieszkających w wilgotnych miejscach, w pobliżu lasów i parków, czy na niskich piętrach. Pająki skutecznie odstraszy zapach kasztanów i żołędzi, które można wyłożyć np. na parapetach. Prostym sposobem jest również sok z cytryny. Należy wysmarować nim okna i drzwi. Dodatkowo możemy spryskać kąty wodą z cytryną.

 

Muchy

Mucha domowa może przenosić wiele chorób wywoływanych przez bakterie, wirusy, czy pasożyty (salmonelloza, cholera, dur brzuszny). W walce z muchami pomogą moskitiery, kurtyny powietrzne, lampy na muchy. Dobrym sposobem są także wszelkiego rodzaju pułapki lepowe, szczególnie w połączeniu z feromonami i innymi substancjami wabiącymi.

Roztocza

Są niemal w każdym domu. Zamieszkują łóżko, meble, dywany, zasłony. Białko zawarte w ich odchodach jest jednym z najczęstszych alergenów. Skuteczną metodą na pozbycie się roztoczy jest poddanie poduszek, kołder, materacy działaniu ujemnej temperatury. Innym sposobem jest także ograniczenie w mieszkaniu miejsc, w których gromadzi się kurz (wykładziny, dywany, ciężkie zasłony, suszone kwiaty i inne ozdoby, których nie można przetrzeć wilgotną ściereczką lub umyć wodą).

 

To, co szkodzi, nie zawsze jest widoczne dla oczu. Tak jest z zanieczyszczeniami ziemi. To w jakim stanie jest grunt znacząco wpływa na nasze zdrowie, dlatego ważne jest, aby o nim nie zapominać. Badanie gleby może uchronić nas przed niebezpiecznymi substancjami. Ich usunięcie jest możliwe dzięki przeprowadzeniu procesu remediacji.